وزیر خارجه قطر، بیانیه‌های پایانی همایش اسلامی و خلیج در مکه علیه رژیم ایران را رد کرد

وزیر خارجه قطر، بیانیه‌های پایانی همایش اسلامی و خلیج در مکه علیه رژیم ایران را رد کرد

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، در گفت‌وگو با شبکه خبری  «الجزیره»، مخالفت کشور خود را با مفاد بیانیه‌های پایانی دو نشست از کشورهای اسلامی و کشورهای خلیج فارس در مکه را اعلام کرد و گفت: که آنها با “سیاست خارجی قطر” در تضاد هستند.

وزیر خارجه قطر، افزود:  بیانیه‌ها «ایران را محکوم می‌کنند، اما به میانه‌روی در سیاست برای گشودن باب مذاکره با تهران بی‌توجه هستند».

قطر امیر نشینی است که با عربستان رقابت دارد و درگذشته مناسباتی با ایران داشته که می خواهد آن را حفظ کند بر خلاف عربستان خودش را در خطر از جانب ایران نمی بیند و همانند حکومت ایران به تروریسم عربی و منطقه کمک های کلانی رسانده است و هم اکنون هم ۱۴۰ میلیون دلار تعهد کرده است که به حماس پول بدهد .

آل ثانی، وزیر خارجه قطر با جانبداری از رژیم ایران گفته بود که بیانیه‌های پایانی به طور کامل از سیاست واشنگتن علیه ایران پیروی می‌کنند،  “در شرایط همسایگی باید سیاستی معتدل در قبال ایران” اتخاذ کرد.

محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در واکنشی به سخنان وزیر خارجه ی قطر گفته بود که  مخالفت قطر با بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس در مکه نشان میدهد که “ارتباط این کشور با برادرانش بسیار ضعیف” شده است.

نشست های کشورهای اسلامی و کشورهای خلیج فارس در مکه پیشتر در مکه برگزار شد  که در آن علاوه بر محکوم کردن دخالت های حکومت ایران در منطقه و ایجاد تنش در خلیج فارس و بیانیه‌هایی نیز علیه تهران صادر شد.