وزیر خارجه قطر: حکومت سوریه علیه مردم خود جنایت می‌کند، دیگر دلیلی برای عادی‌سازی مناسبات با بشار اسد  وجود ندارد

پس از  اعلام پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، در مصاحبه‌ با تلویزیون العربی، مستقر در بریتانیا، گفت:‌ «فعلا راه‌حلی که برای مردم سوریه قابل‌قبول باشد در افق دیده نمی‌شود… رویکرد و رفتار دولت سوریه تغییر نکرده است».

او گفت: «در حال حاضر انگیزه‌ای برای احیای روابط با حکومت سوریه نداریم. حکومت سوریه علیه مردم خود جنایت می‌کند.»

دولت سوریه گفته است که انتخابات روز چهارشنبه ثابت کرد که جنگ موجب از کار افتادن کشور نشده است. جنگ داخلی در سوریه صدها هزار نفر را کشته و ۱۱ میلیون نفر از جمعیت این کشور را آواره کرده است.

وزارت خارجه قطر هم در بیانیه ای  اعلام کرد که این کشور قصد ندارد مناسباتش را با دمشق عادی کند. چرا که فعلا راه‌حلی که برای مردم سوریه قابل‌قبول باشد در افق دیده نمی‌شود.

این برای چهارمین بار است که بشار اسد در انتخابات خود را پیروز معرفی می کند . ‌نیروهای مخالف دولت سوریه و نیز کشورهای غربی، انتخابات هفته گذشته سوریه را نمایشی خوانده‌اند.

رویترز هم در این باره نوشت که قطر و چند کشور منطقه‌ای دیگر، از جمله عربستان سعودی، در یک دهه جنگ داخلی سوریه از شورشیان مخالف دولت حمایت کردند. پس از آن که اسد تسلط خود را بر بیشتر بخش‌های کشور به دست آورد، برخی کشورها، مانند امارات عربی متحده ، خواستار عادی‌ کردن روابط خود با سوریه شدند.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ و پس از آن که حکومت سوریه تظاهرات مردمی را سرکوب کرد، سفارتخانه‌های خود را در دمشق بستند.

امارات عربی متحده چهار سال پیش ،  سفارتخانه خود را در دمشق بازگشایی کرد. هدف از آن اقدام، مقابله با نفوذ کشورهای غیر عرب، مانند ایران و ترکیه، در سوریه بود. جمهوری اسلامی ایران در کنار نیروهای روسیه از اسد، ‌و ترکیه از شورشیان مخالفت دولت سوریه، حمایت می‌کنند.

امارات در سوریه کاردار دارد و عمان، از معدود کشورهای عرب است که مناسبات دیپلماتیک خود را با دمشق حفظ کرده است و در سال ۲۰۲۰ سفیر خود را به آنجا فرستاد.

وزیر خارجه قطر در سفر هفته گذشته خود به لیبی، گفته بود  که دوحه قصد دارد به زودی سفارتخانه‌اش را در طرابلس بازگشایی کند.