وزیر خارجه مراکش در نخستین مصاحبه با رسانه اسرائیلی: عادی سازی روابط ، به سود همگان است

وزیر خارجه مراکش در نخستین گفتگو با رسانه های اسرائیلی

وزیر خارجه مراکش، در نخستین مصاحبه ای که با رسانه های اسرائیلی انجام داد، از جمله گفت که ملت و دولت مراکش عادی سازی روابط با اسرائیل را گام مهمی در راه برطرف کردن تنش و ایجاد دوستی و همکاری بین ملت ها می دانند و مصمم هستند به این راه ادامه دهند.

ناصر بوریتا وزیر خارجه مراکش، در مصاحبه ای که شبکه اول تلویزیون اسرائیل با او انجام داد گفت: بین پادشاهی مراکش و ملت آن کشور با ملت یهود، همیشه دوستی برقرار بوده و اکنون با عادی سازی روابط می توان آن را قوی تر کرد.

پرزیدنت ترامپ هفته پیش رسما اعلام کرد که دولت پادشاهی مراکش نیز با اسرائیل روابط عادی برقرار می سازد. ایالات متحده، در پاداش این اقدام، اعلام کرد که حاکمیت ناحیه بسیار بزرگ صحرای غربی در شمال آفریقا را متعلق به مراکش می داند. این ناحیه، از هنگام استقلال الجزایر در نیم قرن پیش، همیشه مورد نزاع با مراکش بوده و سازمان ملل ضمیمه کردن آن به خاک مراکش را اقدامی غیرقانونی نامیده بود.

وزیر خارجه مراکش در گفتگو با کانال اول تلویزیون اسرائیل گفت که به زودی پروازهای مستقیم بین مراکش و اسرائیل برقرار خواهد گردید. ارزیابی می شود که روزانه دست کم سه پرواز بین اسرائیل و شهرهای عمده مراکش برقرار گردد. همچنین به اسرائیل امکان داده خواهد شد در پرواز به سوی قاره آمریکا از حریم هوایی مراکش بگذرد.

وزیر خارجه مراکش گفت که دوستی و همکاری با اسرائیل، می تواند به سود فلسطینیان نیز باشد و به تامین آرمان های آن ها کمک کند.

آگاهان گفتند که اقدام مراکش، ضربه دیگری بر دیپلماسی رژیم ایران است و انزوای آن حکومت را بیش از پیش افزایش می دهد و نشان از آن دارد که امید و تلاش رژیم برای تسلط بر کشورهای اسلامی و ممالک همسایه، کاملات ناکام مانده است. مراکش چند سال پیش رژیم ایران را به رخنه یابی تخریبی متهم ساخت و روابط دو کشور را متوقف کرد.

در اورشلیم اعلام شد که در مرحله نخست، اسرائیل و مراکش در پایتخت های یکدیگر دفتر حفظ منافع برپا خواهند ساخت و به بررسی ها برای تهیه مفاد پیمان صلح ادامه خواهند داد و در آینده ای نه چندان دور، سفارتخانه های رسمی برقرار خواهد گردید.

آگاهان می گویند که گشوده شدن بازار مراکش به روی محصولات پیشرفته ای که اسرائیل تولید می کند، امکانات داد و ستد را بسیارگسترده می سازد. اسرائیل، در مقابل، میتواند از مراکش اتومبیل و مواد اولیه وارد کند.

در مرحله کنونی، بعید می نماید که الجزایر و تونس نیز به روند مراکشی ها بپیوندند. ولی کشور پنجمی که از آن در مورد عادی سازی روابط با اسرائیل نابرده می شود، ممکن است اندونزی باشد که دارای بزرگترین شمار مسلمانان در سراسر جهان است. هم اکنون یک رشته همکاری های غیر رسمی و غیرعلنی بین اندونزی و اسرائیل وجود دارد و گفته می شود که این روابط به مرحله ای رسیده که دو کشور می توانند آن را علنی سازند و حتی گسترش بخشند.

مراکش، که در فاصله کمی از جنوب اسپانیا قرار گرفته، دارای یکی از بزرگترین جمعیت های یهودی در کشورهای جهان بوده و پادشاهان مراکش همیشه با یهودیان با محبت رفتار کرده اند و حدود نیم میلیون نفر از یهودیان شمال آفریقا، از هنگام استقلال دوباره اسرائیل، به سرزمین پدری مهاجرت کرده اند.

یکی از مشاوران نزدیک پادشاه مراکش یهودی است و از احترام بسیار در جامعه مسلمان آن کشور برخوردار است.