وزیر خارجه هند، به ویژه برای همکاری اقتصادی با ایران، به تهران آمده، ولی امکانات ضعیف است

وزیران خارجه ایران و هند، در دیداری که در تهران انجام شد، متفقا ابراز امیدواری کردند که مناسبات دو کشور هرچه بیشتر تحکیم یابد. ولی تحریم های آمریکایی، خرید نفت ایران توسط هند را تقریبا به صفر رسانده و بازرگانی بین دو کشور به طور چشمگیری کاهش یافته است.

محمد جواد ظریف در دیدار با وزیر خارجه هند که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی به ایران سفر کرده است گفت:  روابط ایران و هند باستانی، تاریخی و ناگسستنی است.

وزارت خارجه حکومت ایران در حساب توئیتری رسمی خود نوشت: دکتر سابرامانیام جایشانکار وزیر خارجه جمهوری هند در باره  مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و روابط دو جانبه،بین دوکشوربا هم گفتگو کردند.

وزیر خارجه هند در دیدار از تهران با حسن روحانی و سایر مقامات حکومت ایران دیدار و گفت و گو کرده است .

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن  روحانی نیز پیشتر از فرمانبرداری  هند از ایالات متحده انتقاد کرده و گفته بود کشورهای “دوست” جمهوری اسلامی‌ چون هند نیز از آمریکا پیروی می‌کنند.

هند یکی از خریداران اصلی نفت ایران بوده ولی پس از لغو معافیت‌های نفتی آمریکا از ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) واردات نفت از ایران را متوقف کرده است. هند پس از قطع واردات نفت ایران خرید نفت خام از مکزیک را افزایش داد و با برخی از شرکت‌های نفتی آمریکا نیز قرارداد بست. اما این کشور مناسبات خود را با ایران در عرصه‌های مختلف اقتصادی ادامه داده است.

هند مناسبات حسنه‌ای با ایالات متحده  وحکومت ایران دارد. با این وجود این کشور در تحریم‌های واشنگتن علیه ایران بیشتر طرف ایالات متحده را گرفته است.

ناراندرا مودی، نخست وزیر هند روابط نزدیک و دوستانه‌ای با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دارد. رسانه‌های ایران از “اعطای معافیت محدود هند از طرف آمریکا” خبر دادند.

حکومت ایران سال ها در مقابل سرکوب مسلمانان هند سکوت کرده است .کشتار مسلمانان در هندوستان توسط هندوها صورت می گیرد که اکثریت جمعیت هند را تشکیل می دهند

در روزهای اخیر ده‌ها هزار مسلمان هند در شهرهای مختلف این کشور علیه قانون مناقشه‌برانگیز عدم اعطای شهروندی به مهاجران مسلمان کشورهای همسایه تظاهرات کردند. رسانه‌ها از ۲۰ کشته در جریان این تظاهرات‌ها گزارش می‌دهند.

اما جمهوری اسلامی ایران  هم چنان درباره “کشتار مسلمانان هند” واکنشی نشان نداده و سکوت اختیار کرده است.