وزیر خارجه پیشین ایتالیا : رهبران رژیم ایران در حال انجام “تروریسم دولتی” در خاک اروپا هستند

جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا  در مصاحبه‌ای با العربیه گفت که به همراه بسیاری از سیاستمداران و شخصیت‌های اروپایی و بین‌المللی، دادخواستی را علیه اسدالله اسدی علیه دیپلمات ایرانی متهم به تروریسم و هسته‌ای که اسدی برای منفجر کردن کنفرانس اپوزیسیون ایران مطرح کرده که او در ژوئن ۲۰۱۸ با میزبانی سازمان مجاهدین خلق در ویلپنت نزدیک پاریس رهبری می‌کرد.

یادآور می شود که اسدالله اسدی به همراه سایر متهمان، یعنی همسران امیر سعدونی و نسیمه نعامی که حامل بمب برای منفجر کردن آن در داخل کنفرانس بودند، به همراه مهرداد عارفانی ناظر بر عملیات، پنجشنبه ۴ فوریه در دادگاه آنتورپ بلژیک محاکمه خواهند شد.

ترزی در ادامه تأکید کرد که شواهد بسیاری در محکومیت اسدی و اثبات اینکه رهبران رژیم ایران در حال انجام «تروریسم دولتی» در خاک اروپا هستند، وجود دارد.

او از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست خود در قبال ایران را مورد بازنگری قرار داده و سران رژیم ایران به ویژه جواد ظریف وزیر امور خارجه را در قبال این جنایت تروریستی، مورد بازخواست قرار دهد.

ترزی گفته است که  شواهد کافی برای محکوم کردن اسدی و هسته او به جرم تروریسم وجود دارد که طی بیش از دو سال تحقیق به دست آمده است، از جمله شواهدی مبنی بر اینکه اسدی شخصا بمب را از طریق یک شرکت هواپیمایی تجاری از ایران به اروپا آورده است. اسدی بعد از تحویل دادن بمب به دو عامل این عملیات و آموزش کیفیت استفاده از آن، دستگیر گردید.

در ادامه گفته است که حکومت ایران پیشتر مرتکب اقدامات تروریستی زیادی در خاک اروپا شده، مانند ترور مخالفان خود در فرانسه، هلند، سوئیس، آلمان و سایر کشورها. اکنون زمان خاتمه دادن به این سیاست ، بازخواست از رهبران رژیم ایران و اتخاذ یک سیاست قاطع است.

ترزی افزود:  اگر ایالات متحده و اتحادیه اروپا استفاده رژیم ایران از تروریسم در اروپا و دیگر مناطق را نادیده بگیرند، این اشتباهی بزرگ است. برجام مانع دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای نشد بلکه فعالیت‌های بدخیم رژیم ایران را شتاب بخشید، بنابراین دولت جدید باید رویکرد سختگیرانه‌تری در این زمینه اتخاذ کند و موارد نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و تروریسم دولتی رژیم ایران را در هر رویکرد جدیدی در قبال ایران، لحاظ کند.

او تاکید کرد:  اتحادیه اروپا باید در کنار مردم ایران و تمایل آنها برای ایجاد یک تغییر اساسی باشد.