وزیر خارجه یمن: اسنادی در دست داریم که نشان می دهد  حوثی‌ها در حمله به فرودگاه عدن دخالت داشتند

احمد عوض بن مبارک وزیر خارجه یمن از وجود دلایل قطعی مبنی بر دست داشتن شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران در حمله به فرودگاه بین‌المللی عدن خبر داد.

وزیر خارجه یمن ،  در تماس ویدیویی با سفرای پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل گفت که جامعه بین‌المللی حجم خشونت جنایت‌های حوثی‌ها را در پی هدف قرار گرفتن فرودگاه عدن دریافته است.

احمد بن مبارک همچنین بر اهمیت افزایش فعالیت‌های دیپلماتیک برای رسوایی نقض‌های صورت گرفته توسط شبه‌نظامیان حوثی و افشای مانع‌تراشی‌های آنها در ناکام کردن تلاش‌ها برای تحقق صلح در یمن، تاکید کرد.

او همچنین  توضیح داد که تحقیقات اولیه به طور قاطعانه تاکید می‌کند که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در حمله به فرودگاه بین‌المللی عدن دست داشته‌اند.

او گفت که دولت قانونی یمن مصمم است تا در اسرع وقت فرودگاه بین‌المللی عدن را بازگشایی کند.

از سوی دیگر هم اتحادیه وکلای عرب که مقر آن در مصر است حمله موشکی سه روز پیش به فرودگاه عدن را محکوم کرد.

اتحادیه وکلای عرب همچنین آمادگی کامل این اتحادیه برای مشارکت در کمیته تحقیقات یا نظارت بر تدابیر آن کمیته جهت تضمین بی‌طرفی آن را اعلام کرد.

اتحادیه وکلای عرب نیز ضمن ابراز نگرانی و تاسف شدید نسبت به این جنایت که منجر به کشته و مجروح شدن غیرنظامیان و وارد آمدن خسارت‌هایی به تاسیسات زیربنایی فرودگاه عدن شده، تاکید کرد که این حمله امنیت و ثبات را تهدید می‌کند و در مخالفت با همه منشور‌ها و قوانین بین‌المللی است.

شایان ذکر است دولت قانونی یمن دوروز پیش  طی اولین نشست خود در کاخ المعاشیق در عدن، که به ریاست معین عبدالملک نخست وزیر این کشور برگزار شد، اعلام کرد که «حمله به فرودگاه عدن با موشک‌های هدایت شونده انجام شده است».

در همین رابطه معین عبدالملک نخست وزیر دولت قانونی یمن نیز تاکید کرد که «شبه‌نظامیان حوثی در این حمله جنایتکارانه دست دارند».