وزیر خزانه‌داری آمریکا: صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید و ارتباط سوئیفت نیز با ایران قطع خواهد شد

وزیر خزانه داری آمریکا از اجرای دو برنامه مهم یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران و قطع سوئیفت خبرداد

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید.

استیو منوچین به رویترز گفت خریداران نفت ایران باید بیشتر از ۲۰ درصدی که در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ ملزم بودند نفت ایران را کاهش دهد  پس از تحریم های ۴ نوامبر واردات نفت ایران را کاهش دهند تا بتوانند از معافیت های آمریکا برخوردار شوند.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه سخنانش گفت  سیستم بانکی و سوئیفت نیز ارتباط خود را با ایران و سیستم بانکی ایران قطع خواهد کرد.

او در ادامه سخنانش گفت به جز در مورد دارو و غذا و محصولات کشاورزی ایران در همه جنبه ها تحریم خواهد شد.

وزیر خزانه داری آمریکا از اجرای دو برنامه مهم یعنی به صفر رساندن صادرات نفت ایران و قطع سوئیفت خبرداد و شرط معافیت مشتریان نفت ایران را نیز اعلام کرد.

البته کاهش صادرات نفت ایران بر قیمت نفت در بازارهای جهانی اثر گذاشته است در این میان با اجرای تحریم‌ها فشار بسیار زیادی بر اقتصاد ایران وارد خواهد آمد چرا که هرچند انتظاری برای صفر شدن صادرات نفت ایران در ماه آینده نیست اما در نهایت این هدف محقق خواهد شد.

واشنگتن مذاکراتی با سوئیفت انجام داده تا روابط مالی و بانکی با ایران قطع شود.

هدف این است که شرکت های تحریم شده ایران نه از طریق سوئیفت و نه از هر مکانیزم دیگری قادر به انجام مبادلات مالی باشند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا هم در اسرع وقت بانک هایی را مشخص می‌کند که می‌توانند مبادلات مالی مربوط به خرید کالاهای بشردوستانه یعنی دارو غذا و محصولات کشاورزی را انجام دهند.

دور اول تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی از روز پانزدهم مرداد سال جاری اجرایی شد و دور دوم و اصلی تحریم ها از روز سیزدهم آبان برابر با چهارم نوامبر اجرایی خواهد شد که سیستم بانکی و نفت ایران را تحریم خواهد کرد.