وزیر خزانه داری پیشنهادی بایدن:تحریم های ایران را با دقت بازبینی میکنیم و به مقابله با حمایت ایران از تروریسم ادامه میدهیم 

با وجود این‌که برخی از ابعاد سیاست‌های جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در قبال ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای هنوز نامعلوم است، جنت یلن نامزد پیشنهادی بایدن برای وزارت خزانه‌داری ایالات متحده شامگاه پنج‌شنبه  به وقت محلی واشنگتن تاکید کرد که‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا به مقابله با حمایت‌ رژیم ایران از تروریسم ادامه خواهد داد.

جنت یلن وزیر خزانه‌داری پیشنهادی در دولت بایدن، همچنین گفت که دولت جدید این کشور تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از فعال بودن آنها مطمئن شود.

بنا به گزارش خبرگزاری بلومبرگ جنت یلن گفت که «وزارت خزانه‌داری با دقت تحریم‌های اعمال شده بر ایران را مورد بازبینی قرار خواهد داد».

جنت در پاسخ به سئوال‌های کمیته مالی مجلس سنا افزود که « هدف از بازنگری در تحریم‌های اعمال شده بر ایران حصول اطمینان از هدفمند و فعال بودن آنها و کم بودن پیامدهای ناخواسته‌ آن است»

نامزد پیشنهادی بایدن برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری آمریکا بر تلاش‌ها برای فشار بر رژیم ایران به منظور پایبندی به تعهدات هسته‌ای اش که طی ماه‌های گذشته شاهد نقض‌های گسترده و عدم پایبندی به تعهدات از سوی تهران بوده، تاکید کرد.

جنت یلن گفت که پایبندی کامل مقام‌های ایرانی به بندهای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شرطی اساسی برای توجیه کاهش تحریم‌ها است.

در رابطه با حمایت‌های ایران از گروه‌های تروریستی گفت که او با این ایده هم‌نظر است که «ایران بزرگترین حامی تروریسم دولتی در جهان است».

یلن همچنین افزود« تضمین خواهم کرد که وزارت خزانه‌داری به کار مهم خود در مقابله با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد».

شایان ذکر است دولت پیشین آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از سال ۲۰۱۸ با خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری علیه تهران مجموعه گسترده‌ای از تحریم‌ها را بر شرکت‌ها، افراد و حتی نفتکش‌های مرتبط با ایران اعمال کرد.

دولت ترامپ پس از انتخابات سوم نوامبر در ایالات متحده و قوت گرفتن احتمال پیروزی بایدن روند اعمال تحریم ها را سرعت بخشید و از آن زمان تا بیستم ژانویه تحریم های بیشتری را بر رژیم ایران اعمال نمود.