وزیر دارایی فرانسه: اولین معامله از طریق اینستکس، بزودی “در ابعاد محدود” انجام می شود

برونو لومر Bruno Le-Maire، وزیر دارایی فرانسه

در واکنش به ابراز ناخرسندی های مکرر سران حکومت اسلامی ایران در مورد “توخالی بودن سازوکار موسوم به اینستکس، وزیر دارایی فرانسه گفت : اولین معامله از طریق اینستکس به‌زودی انجام می‌شود

به گزارش رویترز برونو لومر Bruno Le-Maire، وزیر دارایی فرانسه دیروز (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری در لهستان گفت: «اولین معامله از طریق اینستکس ظرف چند روز آینده به انجام خواهد رسید، ولی محدود خواهد بود».

لومر افزود: «ما می‌خواهیم اینستکس ظرف چند روز آینده اجرایی شود و امیدواریم که اولین تراکنش آن ظرف همین روز‌های آینده به انجام برسد.»

وی گفت: «اولین تراکنش اینستکس یک تراکنش محدود خواهد بود، اما یک نقطه شروع محسوب می‌شود و ما انتظار داریم که اینستکس یک ابزار کارآمد باشد».

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سرویس اقدام خارجی این اتحادیه پیشتر با انتشار پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر اعلام کرد که ساز و کار مالی موسوم به اینستکس برای تسهیل مبادلات تجاری بین اروپا و ایران عملیاتی شده است.

مجید تخت‌روانچی سفیر حکومت ایران  در سازمان ملل پیشتر در باره اینستکس گفته بود: «اینس‌تکس در وضعیت فعلی کافی نیست. این سازوکار بدون پول همچون ماشین بسیار زیبای بدون بنزین است».

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه پیشتر گفته بود: « کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند .نشست کمیسیون مشترک برجام ، انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند و فاصله ملموسی با سطح خواسته‌های ایران دارد».