فرانسه: آمریکا تقاضای پاریس را برای معافیت از تحریمها علیه ایران رد کرد

وزیر دارایی فرانسه جمعه  دیروز به خبرنگاران گفت: واشنگتن درخواست پاریس را برای معافیت از تحریم های آمریکا علیه شرکت هایی که در ایران فعالیت می‌کنند رد کرده است.

فرانسه خواستار آن شده بود که شرکت‌های فرانسوی اجازه یابند در حوزه‌های انرژی و خودروسازی در ایران فعالیت کنند و شامل مجازات‌هایی نشوند که دولت آمریکا بعد از آغاز تحریم‌ها بر شرکت‌های فعال در ایران اعمال می‌کند.

وزیر دارایی فرانسه افزود: وزیر خزانه داری آمریکا پاسخش منفی بود و به ما توصیه کرد که اروپا باید خیلی سریع اقدام و در حاکمیت خود محکم باشد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا این هشدار را به چین و روسیه نیز داده است که در صورت معامله با ایران با تحریم های آمریکا روبرو خواهند شد.

در این رابطه بزرگترین بانک ژاپن و چند بانک دیگر این کشور اعلام داشتند که در مبادلات بانکی خود با ایران تجدیدنظر می‌کنند و آن را متوقف می‌سازند.

دونالد ترامپ در پی خروج آمریکا از برجام به تمام نهادهای اقتصادی تا ۲ نوامبر سالروز اشغال سفارت آمریکا فرصت داد به معاملات خود با جمهوری اسلامی پایان دهند.

با نزدیک شدن مهلت آمریکا تا ۲ نوامبر(۱۳ آبان) بانک های ژاپن در حال متوقف کردن تمامی مبادلات مالی در رابطه با جمهوری اسلامی هستند.

پس از خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ این مهلت از سوی دونالد ترامپ اعلام شد. چهارم نوامبر مصادف با سی و نهمین سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران است.

به گزارش رویترز بزرگ‌ترین بانک ژاپن میتسوبیشی یو اف جی قصد دارد در انطباق با سیاست بازگشت تحریم‌های آمریکا به تمام مبادلات مرتبط با ایران خاتمه دهد.

گروه مالی ویزو نیز پنجشنبه اعلام کرد که از این اقدام بزرگترین بانک ژاپن پیروی خواهد کرد. و گروه بانکی سومیتومو میتسویی به خبرگزاری رویترز گفته است که این بانک در انطباق با قوانین و تحریم های آمریکا تصمیم خود را با دقت تمام اتخاذ خواهد کرد.