وزیر دفاع آمریکا بر “تعهد به برتری نظامی” اسرائیل در منطقه تاکید کرد 

همزمان با سفر فرمانده سنتکام به اسرائیل برای دیدار با مقامات ارشد نظامی این کشور، وزیر دفاع جدید آمریکا در نخستین تماس تلفنی با همتای اسرائیلی‌اش، بر ادامه “تعهد آمریکا به حفظ برتری نظامی” اسرائیل در منطقه تاکید کرد.

همزمان  وزارت دفاع اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد  که  لوید آستین در تماس تلفنی با بنی گانتز درباره «همکاری میان دو کشور متحد» و «تهدیدهای ایران برای ثبات منطقه» گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است :  ژنرال گانتز در این مکالمه «لزوم برخورد با خوی تجاوزگری ایران، اطمینان از در پیش گرفتن یک سیاست موثر برای حفظ ثبات منطقه و اهمیت هماهنگی نزدیک و رایزنی‌های مداوم در خصوص تمامی موضوع‌های مورد نظر دو کشور در امور امنیتی و راهبردی در تمامی سطوح را مطرح کرده است.

همچنین لوید آستین نیز بر قدرت اتحاد دفاعی بین آمریکا و اسرائیل و تعهد واشینگتن بر حفظ برتری نظامی کیفی اسرائیل تاکید کرده است.

بر اساس این بیانیه، طرفین توافق کردند که در «تماس نزدیک باشند و هر چه زودتر نیز دیدار کنند».

در این خبر امده است که همزمان با گفت‌وگوی تلفنی وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل، جان کربی، سخنگوی جدید پنتاگون، نیز در واشینگتن گفته است  که دولت جو بایدن با امکانات خود با ایران مقابله خواهد کرد، زیرا ایران «کماکان یک مهره مخرب و حامی تروریسم در خاورمیانه» است.

در همین زمینه ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، ستاد مرکزی نیروهای آمریکا، نیز که  دو روز پیش  برای یک دیدار رسمی دو روزه وارد تل‌‌آویو‌آوی شد، ملاقات و مذاکرات با فرماندهان نظامی اسرائیل را آغاز کرده است.

او در نخستین ساعات ورود به تل‌آویو، در نشستی در وزارت دفاع اسرائیل با آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش، معاون وی و نیز با حضور فرماندهانی بخش‌های اطلاعات و راهبردی ارتش، درباره وضعیت راهبردی و ارتقای سطح همکاری‌های منطقه‌ای در برابر تهدیداتِ نوظهور گفت‌وگو کرد.

پیشتر نیز دونالد ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوری‌اش فرمان داد که اسرائیل در حوزه کاری سنتکام قرار گیرد. رسانه‌های اسرائیل تاکید کردند که هدف از این فرمان، تقویت همکاری نظامی اسرائیل و کشورهای خلیج فارس در رویارویی با ایران بوده است.

ژنرال مک‌کنزی در این باره  گفته بود که افزوده شدن اسرائیل به حوزه کاری سنتکام، هرچند عملا تاثیر اندکی بر عملیات مشترک روزانه دارد چون این مناسبات از گذشته نیز قوی بوده، اما تعاملات ستاد مرکزی ارتش آمریکا و اسرائیل را “رسمیت داده” و فروش تسلیحات را “تسهیل می‌کند”.