وزیر دفاع اسرائیل:بهای جلوگیری از رسیدن رژیم ایران به سلاح اتمی اکنون کمتر از سال دیگر خواهد بود

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید رژیم ایران مشغول نصب سانتریفیوژهای بیشتر در تاسیسات هسته‌ای نطنز است.

به گزارش رویترز، آقای گانتس امروز گفت: “ایران تلاش می‌کند ساخت و نصب هزار سانتریفیوژ نسل ششم را در تاسیسات هسته‌ایش، از جمله در یک مرکز جدید زیرزمینی در جوار تاسیسات نطنز، به پایان برساند.”

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۲ اسفند سال گذشته از برنامه ریزی و نصب ۶۶۰ سانتریفیوژ نسل ششم خبر داده بود.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، امروز(سه شنبه) ضمن تهدید خواندن پهپادهای جمهوری اسلامی، گفت بهای جلوگیری از دستیابی این حکومت به سلاح اتمی در زمان حاضر کمتر از یک سال دیگر خواهد بود.

او همچنین پهپادهای ایران و گروه‌های متحد با تهران را یک تهدید برای فرودگاه‌ها، اهداف شهروندی و ذخایر نفت توصیف کرد.

آقای گانتز با اشاره به این‌ که ایران «اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۶۰ درصد را در هفته‌های گذشته دو برابر کرده»، افزود «قیمت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی» اگر الان انجام شود «کمتر از یک سال دیگر» خواهد بود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، او در آستانه سفر به آمریکا که آن را برای دیدار و گفت‌وگو با ژنرال لوید آستین، همتای آمریکایی خود در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، انجام خواهد داد، سخن می‌گفت.

آقای گانتز در سخنرانی خود در اندیشکده سیاست و استراتژی رایخمن در هرتزلیا، ایران را متهم کرد که سه ماه پیش برای ارسال دو فروند پهپاد از آسمان عراق به سوی «نوارغزه یا کرانه باختری» تلاش کرد، اما پهپادها در حریم هوایی عراق سرنگون شد.

بنی گانتز گفت سپاه پاسداران در گذشته نیز سابقه تلاش برای ارسال پهپاد به آسمان اسرائیل را داشته است.

وی افزود که عواملی از خاک سوریه نیز کماکان برای ارسال پهپاد با این هدف که به دست فلسطینیان در غزه یا کرانه باختری برسد، تلاش می‌کنند ولی «ما همه این کوشش‌ها را ناکام کردیم».

وزیر دفاع اسرائیل اظهار داشت که پهپادهای ایران و متحدانش تهدیدی برای فرودگاه‌ها، اهداف شهروندی و ذخایر نفت در منطقه است.

به نوشته جروزالم پست، جت‌های جنگی آمریکا بهمن‌ماه پارسال دو پهپاد از نوع «شاهد ۱۳۶» را در نزدیکی آسمان اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، ساقط کردند.

آخرین بار زمان کوتاهی پس از آن‌که اسرائیل از تهدید پهپادی ایران و متحدانش سخن گفت، در هفته آخر بهمن سال گذشته عملیاتی منتسب به اسرائیل علیه مراکز استقرار قوای پهپادی ایران در منطقه ماهی‌دشت در استان کرمانشاهان ایران رخ داد.

برخی از مقامات رژیم ایران با گذشت چند هفته آن عملیات منتسب به اسرائیل را تایید کرده و گفتند که منشاء پرواز پهپادهای تهاجمی اسرائیل برای عملیات در ماهی‌دشت، خاک اقلیم کردستان عراق بوده است.

با وجود آن‌که مقامات اقلیم کردستان اظهارات مقامات ایرانی را رد کردند، سپاه پاسداران ایران روزهای ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ و همچنین ۲۱ اردیبهشت امسال با موشک، به مناطقی در اقلیم کردستان عراق حمله کرد.