وزیر دفاع اسرائیل از ایالات متحده و جامعه بین‌المللی خواستار مهار رژیم ایران در منطقه شد

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در یک گفنگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود، یک بار دیگر حکومت اسلامی ایران را رژیم فتنه گری خواند که باید جلوی گستاخی‌های آن گرفته شود و جامعه بین‌المللی باید رژیم را به خاطر حمله به کشتی مرسر استریت و آشوبگری‌های دیگر در منطقه تنبیه کند.

در این گفتگو که در ساعات امشب (آدینه) انجام گرفت و موعد آن از پیش تعیین شده بود، به حملات موشکی امروز حزب الله علیه خاک اسرائیل نیز پرداخته شد و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، آن را نمونه دیگری از تعرضات گروه‌های نیابتی رژیم ایران در منطقه دانست.

حزب‌الله لبنان در ساعات بامداد امروز ۱۹ راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک کرد که ده راکت توسط سامانه “گنبد آهنین” در هوا شکار شد، سه موشک در داخل لبنان به زمین افتاد و شش موشک درنقاط غیرمسکونی منفجر گردید که موجب بروز آتش سوزی در یک سبزه زار شد.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در این گفتگوی تلفنی با اوستین همتای آمریکایی خود گفت که انتصاب آخوند ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری، نشان آن است که رژیم ایران تعرض‌های بیشتری را در صحنه بین‌المللی تدارک می‌بیند و باید در انتظار آشوب‌های بیشتری در منطقه و جهان بود.

بنی گانتز در این تماس تلفنی، از تلاش‌های ایالات متحده علیه خوسری‌های رژیم ایران در صحنه بین‌المللی سپاسگزاری کرد و گفت این تلاش‎‌ها باید بیشتر و گسترده‌تر شود تا حکومت ایران را از ادامه تعرض به قوانین بین‌المللی و امنیت جهانی باز دارد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «استفاده از پهپادهای انتحاری برای آسیب رسانی به یک کشتی بازرگانی، نشان می‌دهد که رژیم ایران همچنان بر شدت تعرضات بین المللی خود می‌افزاید و اگر در مرحله کنونی مهار نشود، در آینده خطرناکتر خواهد شد.

گانتز در مورد حمله موشکی امروز حزب الله علیه خاک اسرائیل نیز اطلاعات بیشتری در اختیار وزیر دفاع ایالات متحده قرار داد و خواستار آن شد که هم دولت آمریکا و هم جامعه بین المللی به تلاش گسترده‌تری برای مهار کردن حزب الله و پایان بخشیدن به هرج و مرج در لبنان به عمل آورد.

گانتز گفت که حکومت ایران با سوء استفاده ازمصیبت مردم لبنان حزب الله را برای آسیب رسانی بیشتر به اسرائیل تحریک می کند.

او گفت که اسرائیل نیز حاضر است در کنار جامعه بین‌المللی به دولت لبنان یاری برساند تا از این وضع ناگوار بیرون آید.

اکنون دو سال است که اوضاع سیاسی و اقتصادی در لبنان کاملا بهم ریخته و حزب‌الله می‌کوشد با بهره گیری از این وضع، تسلط خود بر لبنان را گسترده‌تر سازد.

نعیم قاسم، معاون حسن نصرالله در حزب‌الله لبنان، شامگاه امروز (آدینه) اسرائیل را به داشتن خوی تجاوزکارانه متهم ساخت و عملیات دفاعی این کشور را نمونه ای از فتنه گری “حکومت غاصب صهیونیستی” دانست و گفت که حزب الله همچنان در برابر اسرائیل می‌ایستد.

حزب‌الله گفته است که حمله گسترده موشکی امروز به خاک اسرائیل، واکنشی نسبت به عملیات روز گذشته نیروی هوایی اسرائیل بود که ساعتی پس از شلیک سه موشک از خاک لبنان به سوی اسرائیل، شماری از مواضع تروریستی در جنوب لبنان را بمباران کرد.

پرتاب موشک‌های روز گذشته به سوی خاک اسرائیل، به سازمان‌های ترور فلسطینی در جنوب لبنان نسبت داده شده است.

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه گفتگو با همتای آمریکایی خود، تاکید کرد که اسرائیل از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که به این تعرضات موشکی از خاک لبنان علیه اسرائیل پایان بخشد و درخواست کرد که ایالات متحده نیز تلاش خود را گسترده‌تر سازد.

بنی گانتز تاکید کرد که اسرائیل برای رویارویی با هرگونه احتمالی، آمادگی کامل دارد و قاطعانه از خود دفاع خواهد کرد.

وزیر دفاع یک بار دیگر گفت که اسرائیل حاضر است در کوتاه‌ترین زمان، کمک‌های انسان دوستانه به لبنان بفرستد.

کوتاه مدتی پس از شلیک موشک‌ها از خاک لبنان، اوضاع در شمال اسرائیل به حالت عادی بازگشت و هزازان نفر گردشگر اسرائیلی، به برنامه خود ادامه دادند.