وزیر دفاع اسرائیل: اگر اغتشاشات ادامه یابد، واکنش اسرائیل باردیگر شدیدتر است

در همان حال که ابراز نگرانی های جهانی در مورد احتمال درگیری جنگ تازه ای در نوار غزه افزایش می یابد، حماس و دیگر سازمان های تروریستی می گویند که از قصد خود برای ادامه این اغتشاشات دست برنخواهند داشت. وزیر دفاع اسرائیل نیز متقابلا اعلام داشته که اسرائیل همچنان با قاطعیت و قدرت به حفظ سیادت خود و جلوگیری از تجاوز افراد حماس به جدار مرزی ادامه خواهد داد.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو از تلاش سربازان اسرائیلی برای دفاع از امنیت کشور به گرمی تقدیر کرد و وزیر دفاع اویگدور لیبرمن گفت که اگر خرابکاران فلسطینی زیر پوشش تظاهرات مسالمت آمیز بخواهند دوباره به تعرض علیه اسرائیل دست بزنند، این بار واکنش ارتش اسرائیل بسیار شدیدتر خواهد بود.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که دست کم ده تن از فلسطینی هایی که در اغتشاشات روز جمعه در خط نوار مرزی کشته شدند، تروریست های فعال و شناخته شده حماس بودند. حماس نیز با انتشار آگهی تسلیت، در واقع عضویت این هلاک شدگان در آن سازمان را مورد تائید قرار داد.

تظاهرات روز آدینه با شعار “ما باز می گردیم” انجام گرفت که اشاره صریح به آن بود که فلسطینی ها می خواهند اسرائیل را تصرف کنند و در این سرزمین ساکن شوند. فلسطینی ها می گویند که این خاک متعلق به آنان است و اسرائیل حق حیات ندارد.

در همان حال که دبیرکل سازمان ملل گفته است که یک گزارش جامعه و بیطرفانه درباره آن چه که واقعا رخ داده تهیه خواهد کرد، گروه چپ گرای “مِرِتس” در اسرائیل خواهان برپایی یک کمیسیون تحقیق درباره رفتار سربازان اسرائیلی بوده که به گفته حماس، به کشته شدن ۱۶ تن و زخمی شدن صدها نفر دیگر انجامیده است.

مرتس ادعا می کند که سربازان اسرائیلی حق نداشته اند به سوی گروهی افراد غیر مسلح تیراندازی کنند. ولی مقامات اسرائیلی می گویند که برخی از این افراد اسلحه کمری داشته اند و همه آن ها کسانی بوده اند که می خواستند جدار مرزی را ویران کنند و به داخل خاک اسرائیل هجوم آورند.

وزیر دفاع در مصاحبه ای گفت که راه اندازی این اغتشاشات خونین توسط حماس و دیگر سازمان های ترور درغزه، دست کم ۱۵ میلیون دلار برای آنان هزینه داشته و این در حالی که می توانستند چنین مبلغ کلانی را برای رفاه مردم غزه هزینه کنند.

لیبرمن گفت: «حساب کنید که با این پول چه مقدار دارو می شد برای بیمارستان های غزه خریداری کرد».

وزیر امنیت داخلی اسرائیل گیلعاد اِردان در مصاحبه ای گفت: آن چه فلسطینیان در غزه در مرز اسرائیل انجام دادند، تظاهرات آرام نبود بلکه ترور بود و با ترور نمی توان کنار آمد». او گفت اگر حماس در اعتراض خود صادق بود، چرا تظاهرات مشابهی در مرز با مصر برپا نساخت؟»

گفتنی است: مصر نیز همانند اسرائیل غزه را محاصره کرد و از ورود و خروج افراد از غزه، جز در موارد بسیار ضروری جلوگیری می کند.

مصر نیز گروه حماس و دیگر سازمان های فعال در غزه را که برخی از آن ها توسط حکومت اسلامی ایران برپا شده است، متهم می سازد که با گروه های تروریستی در شبه جزیره سینا که علیه دولت قاهره می جنگند همکاری دارد.

در اسرائیل، یک نماینده عرب عضو پارلمان اعلام کرد که اعراب شهروند اسرائیلی ممکن است در ابراز همبستگی با مبارزه فلسطینی ها در غزه، به بستن یک جاده اصلی در شمال اسرائیل دست بزنند. مقامات اسرائیلی هنوز به این تهدید واکنشی نشان نداده اند.

هزاران تن از اعراب شهروند اسرائیلی نیز روز آدینه همزمان با اغتشاشات در نوار مرزی غزه، چند راه پیمایی اعتراضی با نام “روز زمین” (یَومِ الاَرض) به راه انداختند.

ارتش اسرائیل اعلام داشت که خود را برای رویارویی با اغتشاشات آینده فلسطینی ها در نوار غزه آماده ساخته است. مقامات امنیتی اسرائیل دوباره هشدار دادند که جدار مرزی با غزه خط قرمز امنیتی محسوب می شود و هرکس بخواهد از آن بگذرد، خود را به خطر می اندازد.

5 دیدگاه‌

  1. اسراییل باید بدنبال الزامات بین المللی(مخصوصا سازمان ملل )باشد که هرکشور خارجی یا هرگروه ی در صورت تعدی به اسراییل عواقب آن رابپذیرند. این گروه های افراطی و ایران آیه ای از قرآن را متمسک خرابکاریهاشون قرارداده اند

  2. بابا این روم اصلا سوره نداشت من نمیدونم کی سوره پیدا کرد این مشرکان اگر دهنشونو میبستند بهتر بود شاید سوره به نام ایران صادر میشد حالا هم طوری نیست هویت ایران همیشه محفوظه

  3. امیدواریم سردمداران اسرائیل واکنش شدیدتری نسبت به اغتشاش کنونی در مرزهای اسرائیل نشان دهند و هر چه زودتر اقداماتی را انجام دهند که به موجب آن ، تظاهر کنندگان فریب خورده گروهک جاهل حماس مجبور به عقب نشینی شوند ، به امید روزی که مردم غزه متوجه جهل و بد دلی گروهک تروریستی حماس بشوند و از اهداف شوم آنها مطلع شوند

  4. درود بر ارتش دلاور ملت بزرگ یهود

    تنها راه موثر در برابر تروریسم “مذهبی ـ عربی ـ کمونیستی” همان مشت آهنین و فرودآوردن پسگردنی و ضربات مرگبار برسر افراد اصلی این جنایتکاران هست وگرنه این باندهای جنایتکار هیــــــــــــچ ترس و نگرانی از کشته شدن هزاران آدم حقیر و ساده و غیرنظامی و جوگیر خودشان ندارند، درست مثل رفتار آخوندای مسلط برسر ملت اسیر و سادهٔ ایران

Comments are closed.