وزیر دفاع اسرائیل برای گفتگو در مورد ایران به فرانسه سفر می‌کند

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، این هفته به فرانسه سفر می‌کند تا درباره ایران و نرم افزار جاسوسی فروخته شده توسط شرکت سایبری اسرائیلی «ان‌ اس‌ او» که گفته می شود برای هدف قرار دادن اطلاعاتی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه استفاده شده است، گفتگو کند.

روزنامه «لوموند» روز سه شنبه نوشت که برخی از شماره‌های هدف جاسوسی، متعلق به مکرون و مقامات بلندپایه فرانسوی بوده است. این روزنامه ادعا کرده که احتمالا مراکش پشت این عملیات جاسوسی و رصد قرار داشته است.

در بیانیه رسمی وزارت دفاع اسرائیل آمده است که گانتز روز چهارشنبه با وزیر دفاع فرانسه، فلورانس پارلی دیدار خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: «گانتز در مورد بحران لبنان و بازگشت آمریکا به برجام به بحث خواهد نشست و همچنین در مورد نرم افزار جاسوسی پگاسوس، ساخت شرکت سایبری اسرائیلی، گفتگو خواهد کرد.»

وزارت دفاع اسرائیل بر صادرات تجاری جاسوس افزارها و فناوری های نظارت سایبری مانند پگاسوس نظارت دارد.

در تحقیقات جهانی که هفته گذشته توسط ۱۷ سازمان رسانه‌ای به سرپرستی یک گروه غیرانتفاعی روزنامه نگاری در پاریس منتشر شد، آمده است که جاسوس‌افزار پگاسوس در هک‌های موفقیت آمیز تلفن‌های هوشمند متعلق به روزنامه نگاران، مقامات دولتی و فعالان حقوق بشر استفاده شده است.

اسرائیل از آن زمان برای ارزیابی هرگونه سوء استفاده احتمالی از جاسوس افزار پگاسوس، یک تیم ارشد داخلی از وزیران ایجاد کرده است.

شرکت سایبری ان اس او، سازنده برنامه پگاسوس، گزارش منتشر شده را رد کرد و گفت: «این گزارش پر از پیش فرض‌های غلط و نظریه‌های تأیید نشده است.»

این شرکت گفت: «نرم افزار پگاسوس، فقط برای استفاده سازمان های اطلاعاتی و مجریان قانون جهت مبارزه با تروریسم و ​​ارتکاب جرایم در نظر گرفته شده است.»

رسانه‌های اسرائیلی نوشتند که سفر گانتز قبل از ماجرای جاسوس افزار پگاسوس برنامه ریزی شده بود و هدف از این سفر، بحث بر سر بحران اقتصادی فزاینده لبنان و اثر آن بر مرز مشترک با اسرائیل و تلاش قدرت‌های جهانی برای از سرگیری توافق هسته‌ای با ایران است.

اسرائیل نگران است که احیای برجام ممکن است در نهایت به دشمن بزرگ خود، رژیم تهران اجازه دهد سلاح اتمی بدست آورد. حکومت ایران هرگونه تلاش برای ساخت بمب اتم را انکار می‌کند.

تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، که آمریکا در زمان ترامپ از آن خارج شد، با کندی در پیشرفت همراه بوده است.

وزارت خارجه فرانسه دیروز دوشنبه گفت که اگر ایران زودتر به میز مذاکره برنگردد، احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را به خطر می اندازد.