وزیر دفاع اسرائیل درباره انفجار نطنز: «همه چیز را نباید به اسرائیل نسبت داد، ولی برای حفظ امنیت، تلاش می کنیم»

در واکنش به جنجالی که در جهان ره راه افتاده و ادعا شده که انفجار و آتش سوزی در نطنز کار اسرائیل بوده است، وزیر دفاع بنی گانتس به خبرنگاران گفت که “نباید هر چیزی را که در ایران به وقوع می پیوندد به اسرائیل نسبت داد”.

رهبر حزب آبی و سفید که علاوه بر سمت وزیر دفاع، عنوان “جایگزین نخست وزیر” را نیز دارد، در سخنان خود عملا گفت که ممکن است حادثه نطنز به علت عدم رعایت موازین ایمنی بوده است.

در عین حال، وزیر دفاع گفت که اسرائیل به تلاش خود برای جلوگیری از مجهز شدن رژیم ایران به بمب هسته ای ادامه خواهد داد.

یک مقام ارشد امور امنیتی رژیم روز گذشته در بیانیه ای به صورت کلی و مبهم گفته بود که اگر معلوم شود که اسرائیل یا ایالات متحده نقشی در این ماجرا داشته اند، ایران بیکار نخواهد نشست و واکنش لازم را نشان خواهد داد.

ژنرال نیروهای ذخیره بنی گانتس، در سخنان امروز خود (یکشنبه) واکنشی نسبت به این سخنان نشان نداد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که اسرائیل با هشیاری و دقت، واکنش احتمالی رژیم ایران را دنبال می کند. برخی تحلیلگران ارزیابی می کنند که انفجار و آتش سوزی در بخش تولید سانتریفیوژ، از طریق حمله سایبری انجام گرفته است و طبیعتا انتظار آن است که ایران نیز با حمله سایبری متقابل به آن پاسخ دهد.

ولی آگاهان می گویند که هنوز اطلاعات موثقی در مورد علت انفجار و آتش سوزی در دست نیست.

منشه امیر در مصاحبه ای که از جانب روزنامه کیهان لندن با وی به عمل آمد، حمله سایبری را بعید دانست و این احتمال را مطرح ساخت که فردی از کارمندان و کارکنان آن تاسیسات توانسته است یک بمب دستی وارد آن مکان سازد.

منشه امیر ادعای یک فرد اسرائیلی را که خود را “مفسر و مشاور پیشین نتانیاهو” معرفی می کند بی اساس دانست که گفته بود اسرائیل با هواپیماهای اف ۱۶ این مکان را بمباران کرده است. این فرد که خود را روزنامه نگار نیز می نامد، شب گذشته (شنبه) در مصاحبه با بی بی سی لندن سخنان خود را تصحیح کرد و گفت که مهم نیست با چه هواپیمایی این حمله انجام گرفته است، مهم آن است که دو کشور عملا در حال جنگ هستند.

منشه امیر احتمال حمله هوایی به محل انفجار را ادعایی ناشیانه نامید و با استناد به عکس هایی که انتشار یافته، توضیح داد که سقف ساختمان سالم به نظر می آید و ظاهرا به بخش های دیگری که در کنار محل انفجار بوده آسیبی نرسیده است و اگر بمباران هوایی انجام می گرفت، زیان و ویرانی بسیار گسترده تر می شد.

وزیر دفاع اسرائیل در سخنان امروز خود در این زمینه گفت: «رژیم ایران اگر به بمب هسته ای مجهز گردد، نه تنها اسرائیل، بلکه همه جهان را به خطر خواهد انداخت و از این نظر نباید هرچه را که اتفاق می افتد، فورا به اسرائیل نسبت داد»

وزیر دفاع گفت: در تاسیسات نطنز دستگاه های بسیار پیچیده ای وجود دارد که قواعد حفظ ایمنی در مورد آن ها بسیار پیچیده است و من مطمئن نیستم که آن ها در هر مورد می دانند چگونه همه مقررات ایمنی را رعایت کنند. بمباران نباید هرچه را که در ایران اتفاق می افتد، فورا به اسرائیل نسبت داد”.

وزیر دفاع در عین حال تکرار کرده گفت که رژیم ایران اگر اتمی شود، نه تنها اسرائیل، بلکه همه منطقه و جهان را مورد تهدید قرار خواهد داد. بنابراین باید بیشترین عملیات انجام گیرد که رژیم ایران نتواند به بمب برسد

خبرنگار اسرائیلی پرسید که آیا منظور از آن که اسرائیل باید به همه اقدامات لازم دست بزند که این هدف تامین گردد، رویداد انفجار در نطنز را نیز شامل می گردد؟

وزیر دفاع بی آن که مستقیما به این پرسش پاسخ دهد، افزوده گفت: « ما باید در همه صحنه های پیکار حضور داشته باشیم تا نگذاریم رژیم ایران  به آسانی بتواند اتمی شود»

وزیر دفاع گفت: «اسرائیل تلاش بسیار می کند که تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران ادامه یابد و اسلحه به دست آن ها نرسد. این کاری است که سال های دراز است ما انجام می دهیم و در آینده نیز ادامه خواهد یافت و این، بخشی از تلاش ما برای تامین امنیت اسرائیل و شهروندان آن است.