خطرات امنیتی ایران، سوریه و حزب الله از نظر لیبرمن، در دیدار با سران ارتش

وزیر دفاع اسرائیل، اویگدور لیبرمن، در دیدار با امیران ارتش گفت که تهدیدهای استراتژیک رژیم ایران، یک چالش بزرگ برای اسرائیل است و در کنار آن نباید از خطرات سوریه و حزب الله لبنان نیز غافل شد.

دیدار بین وزیر دفاع و فرماندهان ستاد کل ارتش اسرائیل، شب گذشته (دوشنبه) در آستانه هفتادمین سالروز استقلال اسرائیل برگزار شد.

لیبرمن، بی آنکه به سخنان روز گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره کند، گفت که امیران ارتش باید بهترین راهکارها را برای رویارویی با این چالش ها و تهدیدات بیابند.

وزیر دفاع گفت: این تهدیدها ایجاب می کند که نه تنها ارتش، بلکه همه نهادهای امنیتی و دفاعی کشور یک پله ارتقاء پیدا کنند و بر ابعاد آمادگی خود بیافرایند.

به دنبال اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران علیه اسرائیل، در رابطه با رویدادهای سوریه، معاون دبیرکل حزب الله لبنان نیز هشدار داد که اسرائیل به زودی به کیفر اعمال خود خواهد رسید.

این تهدید در رابطه با بمباران یک پایگاه نظامی در سوریه در هفته پیش است که در جریان آن هشت تن از افراد سپاه پاسداران ایران نیز کشته شدند. رژیم ایران به حضور سپاه در آن پایگاه سوری اعتراف کرد و هلاک شدگان، طی مراسم رسمی در ایران به خاک سپرده شدند. اسرائیل مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، ولی ناظران گفتند قرارگاه بمباران شده، پایگاه عملیاتی پهپادهای ایرانی بوده که یکی از آن ها به سوی حریم هوایی اسرائیل فرستاده شد و مقامات ارتش اسرائیل فاش ساختند که این پهپاد مواد انفجاری حمل می کرده و احتمالا ماموریت داشته در یک پایگاه نظامی اسرائیل سقوط کرده و منفجر شود.

نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان نیز تهدیدهای مشابهی بیان کرد و گفت که اقدام اسرائیل در کشتن افراد سپاه پاسداران در سوریه بی پاسخ نخواهد ماند.

بهرام قاسمی و قاسم نعیم، از ابراز تهدیدهای مستقیم خودداری کردند و سخنان آن ها جنبه کلی داشت. با این همه، نعیم قاسم گفت که نوع واکنش ایران و زمان و مکان آن توسط مقامات ایرانی تعیین خواهد شد.

کارشناسان اسرائیلی این احتمال را که رژیم ایران در شرائط کنونی در صدد برآید با اسرائیل وارد جنگ شود، بسیار بعید می‌دانند. به گفته آنان، رژیم ایران در حال حاضر در بدترین شرائط بین المللی و منطقه ای و داخلی به سر می‌برد و جنگ با اسرائیل، ممکن است فروپاشی رژیم را شتاب بخشد.

با این همه، کارشناسان ارزیابی می کنند که رژیم، از واکنش منصرف نخواهد شد و خواهد کوشید به شیوه‌ای، حمله به پایگاه سپاه پاسداران در سوریه را پاسخگو باشد و بهترین شیوه، ادامه جنگ نیابتی است – به این معنی که واکنش ایران، از طریق تعرضات حزب الله لبنان علیه اسرائیل عملی شود.

وزیر دفاع اسرائیل، در جشن شب گذشته در آستانه سالروز استقلال، به همه خطرات امنیتی که در برابر اسرائیل دارد پرداخت و گفت: واقعیات نظامی و امنیتی در خاورمیانه به سرعت در حال تغییر است. او گفت: در لبنان، ارتش آن کشور و حزب الله در کنار هم ایستاده‌اند و در سوریه، ارتش آن کشور با سپاه پاسداران ایران و انواع گروه های مسلح شیعه همکاری می‌کند، و مهمتر از حمله رژیم ایران است، که همگی دست به دست یکدیگر داده  و خطر بزرگی برای امنیت اسرائیل ایجاد کرده‌اند.

وزیر دفاع در عین حال خطاب به امیران ارتش گفت: شما در طول سال ها ثابت کرده‌اید که ارتش اسرائیل یک نیروی قوی، منظم و کاردان است و به خوبی می تواند از امنیت کشور دفاع کند.