وزیر دفاع : در ازای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، باید امتیازاتی بدهیم

در واکنش به گزارش های اخیر که در آن ها گفته شده بود ایالات متحده ممکن است خواهان آن شود که چهار محله فلسطینی نشین در شرق اورشلیم، در آینده به کشور مستقل فلسطینی انتقال یابد، وزیر دفاع اسرائیل به طور سربسته گفت که “هیچ ناهاری مجانی نیست” و افزود: «اسرائیل باید در برابر انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، بهایی بپردازد».

در گزارش های پیشین گفته شده بود که در طرح صلح آمریکایی که دستیاران پرزیدنت ترامپ به تدوین آن ادامه می دهند، از جمله خواسته شده که چهار محله عرب نشین در شرق اورشلیم به فلسطینی ها سپرده شود.

حکومت خودگردان فلسطینی به طور قاطع و مداوم خواستار آن است که سراسر شرق اورشلیم را به دست گیرد و آنجا را پایتخت خویش اعلام کند. این خواسته فلسطینی ها، حتی کتل همعراوی، دیورا ندبه را نیز که مقدسترین مکان مذهبی یهودیان است، مطالبه می کند، ولی در طرح صلح آمریکایی، چهار محله که عمدتا در حومه اورشلیم قرار دارد به فلسطینی ها پیشنهاد می شود.

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع، در واکنش به این خبر، به شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت: «هیچ چیز رایگان نیست و مسلم است که اسرائیل باید در برابر انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بهایی بپردازد. ناهار مجانی وجود ندارد».

قرار است سفارت آمریکا هشت روز دیگر به طور رسمی از تل آویو به اورشلیم انتقال یافت و مراسم باشکوهی برای این امر تدارک دیده شده که صدها نفر از شخصیت های مهم آمریکایی برای شرکت در آن به اورشلیم می آیند.

سفیر پیشین اسرائیل در ایالات متحده مایکل اُرِن به خبرنگاران گفت که طرح صلح پیشنهادی آمریکا، اکنون در آخرین مراحل تکمیلی قرار دارد.