وزیر دفاع اسرائیل در مورد تعرض رژیم ایران در سوریه: به جای حرف، عمل می‌کنیم

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

در همان حال که آرامش شکننده در مرزهای اسرائیل با سوریه و لبنان در سه روز اخیر همچنان برقرار است، ولی کارشناسان هشدار می دهند که ممکن است در آینده غیرقابل پیش بینی، آتش نبرد بین اسرائیل و حکومت ایران دوباره شعله ور شود، وزیر دفاع اسرائیل توصیه می کند که اسرائیلیان از بیان اظهارات بیشتر در این رابطه دست بردارند و به جای آن، به انجام اقدامات ضروری و عملی بپردازند.

وزیر دفاع که این سخنان را هنگام دیدار از نواحی مرزی اسرائیل با سوریه بیان داشت، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در اصلاح ضرب المثلی که می گوید “سگی که پارس می کند، گاز نمی گیرد” ترجیح می دهم که ما به جای پارس کردن، گاز بگیریم.»

او با اشاره به درگیری نظامی روز شنبه بین اسرائیل و حکومت اسلامی ایران در خاک شوریه، گفت: «در روزهای اخیر کوشیدم سکوت کنم و حرفی به زبان نیاورم و ترجیح می دهم که ما به جای حرف زدن، عمل کنیم».

اویگدور لیبرمن، در جریان دیدار از شهر “کریت شمونا” در شمال اسرائیل، گفت که سیاست قاطع اسرائیل در دفاع از امنیت خود در برابر سوریه و یا هر کشور دیگری ادامه خواهد یافت.

او گفت: اسرائیل در حفظ امنیت و سیادت خود هیچ محدودیتی را نمی پذیرد.

آگاهان در اورشلیم گفتند که سخنان علی اکبر ولایتی در مورد اهمیت سوریه برای اجرای نقشه های حکومت ایران، نشان می دهد که هشدارهای اسرائیل کاملا درست و بجاست.

ولایتی که در گذشته وزیر امور خارجه بوده و اکنون چند سال است که مشاور رهبر حکومت در امور بین المللی می باشد، در سخنانی در همایش یک گروه از مذهبیون طرفدار رژیم از جمله گفت: «حکومت اسلامی ایران به دعوت کشورهای دوست، برای انجام مشورت و یا کمک رسانی های دیگر به آن کشورها، پاسخ مثبت داده و می دهد.»

ولایتی گفت که “سوریه حلقه طایی محور مقاومت است و ایران آن کشور را تنها نخواهد گذاشت”.

یاد آوری می شود: مقامات حکومت ایران، از دوران خمینی گفته بودند که اگر بتوانند نیروهای خود را در سوریه مستقر سازند، عملا جنگ را به داخل اسرائیل خواهند کشاند.

اسرائیل می گوید که از هنگام آغاز خیزش مردمی در سوریه به هدف براندازی حکومت بشار اسد، که بیش از شش سال از آن می گذرد، حکومت ایران توانسته است با استفاده از این فرصت جای پای محکمی در سوریه برای خود ایجاد کند.

احتمال دارد که سخنان ولایتی، در واکنش به هشدار چند کشور اروپای غربی خطاب به رژیم ایران بوده که گفته اند ایران باید از ادامه فتنه گری در سوریه و خاورمیانه دست بردارد.

ولایتی گفت: حکومت اسلامی ایران به حضور فعال و دوستانه خود در منطقه ادامه خواهد داد.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران و همچنین محس رضایی و علی شمخانی تا کنون چند بار گفته اند که سوریه عمق استراتژیک حکومت ایران محسوب می شود، زیرا رژیم از این طریق می تواند با اسرائیل در مرز آن کشور رویارویی کند و جنگ از مرزهای ایران به دور باشد.

فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و همچنین مقامات بلندپایه رژیم مرتبا به سوریه و لبنان رفت و آمد می کنند تا حداکثر هماهنگی بین ایران با رژیم بشار اسد و همچنین با حزب الله لبنان برقرار باشد.

علی اکبر ولایتی در مصاحبه ای که خبرگزاری فارس با او انجام داد، سقوط هواپیمای اسرائیلی را نشان آن دانست که سوریه اقتدار دارد که از خود در برابر اسرائیل دفاع کند. او گفت: «سوریه یکی از کشورهای مهم خط مقدم جبهه مقاومت محسوب می شود.»

منظور حکومت ایران از واژه “جبهه مقاومت” عوامل تروریستی است که با موجودیت اسرائیل از طریق عملیات مسلحانه و تروریستی مخالفت می ورزند.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «اگر کمک ایران به سوریه انجام نمی گرفت، معلوم نبود که تکلیف خط مقاومت چه می شد».

 

3 دیدگاه‌

  1. حکومت اسلامی ایران در حقیقت و عملاً اسرائیل را مورد هدف قرار داده است و فاتحه داعش را خوانده است.

    حکومت اسلامی ایران و اسرائیل جنگ مابین قدس و قدس آغاز شد بسم الله

Comments are closed.