وزیر دفاع اسرائیل در واکنش به حمله پهپادی به کشتی “ایران شهرکرد”: «برای دفاع از خود به اقدامات پیشگیرانه می پردازیم»

در واکنش به گزارش هایی که آسیب رسانی به کشتی بازرگانی “ایران شهرکرد” در بندر لاذقیه سوریه را به اسرائیل نسبت داده است، وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتس گفت که اسرائیل معمولا درباره محتویات عملیات خود خبری منتشر نمی سازد و در این مورد نیز وی حاضر نیست سخنی، در تایید و یا تکذیب این عملیات بیان دارد. او گفت که اسرائیل برای تامین امنیت شهروندان خود، به هر اقدامی که ضروری تشخیص دهد، دست خواهد زد.

مقامات حکومت ایران، در یک اقدام بی سابقه، آسیب رسیدن به یک کشتی کامل کانتینرهای بازرگانی را در آب های دریای مدیترانه افشا کردند و این امر ساعاتی پس از آن بود که رسانه آمریکایی وال استریت ژورنال روز آدینه (پریروز) نوشته بود که اسرائیل در یک سال اخیر به ۱۲ نفتکش و کشتی متعلق به رژیم ایران، که برای سوریه سوخت و اسلحه حمل می کردند آسیب رسانده است.

ساعتی پس از انتشار این خبر بود که علی غیائیان سخنگوی شرکت کشتیرانی حکومت ایران افشا کرد که دو روز پیش از آن (چهارشنبه)، کشتی ایران شهرکرد در دریای مدیترانه دچار حادثه آتش سوزی شده که احتمالا به دنبال یک حمله پهپادی بوده است.

غیائیان، از بیان هرگونه جزئیاتی که این حمله را به اسرائیل نسبت دهد خودداری ورزید و حتی مقصد کشتی را “اروپا” نامید ولی به بندر خاصی اشاره نکرد و این در حالی که رسانه های اسرائیلی نوشتند که آسیب رسانی، در نزدیکی بندر لاذقیه در سواحل سوریه بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه حکومت نیز اعلام کرد که این حادثه، نماد کامل یک اقدام تروریستی است که رژیم ایران به بررسی درباره جزئیات آن ادامه می دهد. او نیز به نام اسرائیل هیچ اشاره ای نکرد.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل در واکنش به گزارش ها گفت که او در این باره چیزی برای گفتن ندارد و تنها یادآوری می کند که اسرائیل حق خود می داند که برای خنثی کردن نقشه های دشمن و عملیات تعرضی، به اقدامات پیشگیرانه بپردازد.

وال استریت ژورنال در گزارش خود نوشته بود که یکی از موارد اقدامات نظامی اسرائیلی علیه کشتی های متعلق به ایران، آسیب دیدن یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ بود که مقادیر زیادی نفت از آن به دریا ریخته شد و موجب آلودگی گردید.

ماه گذشته نیز یک نفتکش ایرانی در فاصله پنجاه کیلومتری از ساحل اسرائیل مقادیر نامعلومی نفت خام را در ریای مدیترانه رها کرد که آلودگی پرهزینه ای را در سواحل اسرائیل به وجود آورد که پاکسازی آن بیش از یک میلیون دلار هزینه داشت.

پیرامون این جریان، گزارش های بیشتری در این مجموعۀ خبری خواهید شنید