وزیر دفاع اسرائیل: رژیم ایران به علت کم پولی، بسیاری از برنامه های نظامی در سوریه را متوقف گذاشت

یک روز پس از آن که اعلام شد به موجب تصاویر ماهواره ای، رژیم ایران در حال ساخت یک کارخانه تولید موشک های زمین به زمین در سوریه می باشد، وزیر دفاع اسرائیل اویگدور لیبرمن اعلام داشت که رژیم ایران، به علت کمبود امکانات مالی، بسیاری از فعالیت های خود در سوریه را کاهش داده و یا متوقف ساخته است.

در مصاحبه ای که در روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت انتشار یافت، لیبرمن همچنین گفت که کاهش فعالیت های نظامی رژیم ایران در سوریه، از جمله ادامه ساخت کارخانه تولید موشک را نیز شامل می شود و تصور می رود حه رژیم ایران احداث این کارخانه را نیز متوقف ساخته است.

اسرائیل در گذشته اعلام کرده بود که رژیم ایران، نه تنها می خواهد در سوریه کارخانه موشک سازی برپا سازد، بلکه برنامه مشابهی نیز در مورد لبنان دارد و اکنون خبر می رسد که شماری موشک های میان برد و دوربرد را نیز در اختیار چریک های شیعه در عراق قرار داده است.

وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه خود فاش ساخت که رژیم ایران نقشه های متعددی برای احداث پایگاه های نظامی زمینی و هوایی و دریایی در سوریه داشت. ولی به علت کمبود امکانات مالی، اکنون مدتی است که این برنامه ها را کنار گذاشته است.

در همان حال که ارتش سوریه با کمک سپاه قدس و نیروهای مسلح روسیه، خود را برای حمله نهایی به استان ادلب آماده می سازد تا آن ناحیه را از تسلط اوپوزیسیون و عوامل تروریستی داعش  خارج سازد، منابع خبری گفتند که ایالات متحده فهرست کاملی را از هدف هایی که ممکن است در سوریه ناچار به بمباران آن ها شود، تهیه دیده است.

ایالات متحده هشدار داده که اگر ارتش سوریه و یا جنگجویان وابسته به حکومت ایران در ادلب به کاربرد سلاح های شیمیایی روی آورد، با حمله نظامی آمریکا روبرو خواهد شد. ارتش روسیه ادعا می کند که این هشدار ایالات متحده یک ترفند است. زیرا زمینه ساز سناریویی می شود که گروه های اوپوزیسیون به کاربرد سلاح شیمیایی روی آورند و آنگاه ارتش سوریه را در مظان اتهام قرار دهند. ولی آگاهان می گویند که به احتمال بسیار زیاد، اوپوزیسیون سوریه امکان کاربرد سلاح شیمیایی را ندارد.

در موارد گذشته نیز، ارتش سوریه و دولت روسیه ادعا کردند که کاربرد سلاح شیمیایی توسط مخالفان اسد بوده ولی انگشت اتهام به سوی ارتش سوریه دراز شده است. ولی محافل آگاه، این ادعا را بی اساس می دانند.

قرار است سران روسیه، ترکیه و ایران بزودی در تهران گرد آیند و برنامه ای برای آینده سوریه تدوین کنند.

در برخی گزارش ها گفته شده که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد هدف های نظامی در سوریه را در واکنش به کاربرد جنگ افزار شیمیایی بمباران کند، ارتش های بریتانیا و فرانسه نیز در این عملیات شرکت خواهند جست و هواپیماهای جنگی اسرائیل نیز در آن نقش خواهند داشت.