وزیر دفاع به ناگهان از دولت نتانیاهو کناره گیری کرد و کابینه را با یک بحران روبرو ساخت

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن در کنست (پارلمان اسرائیل) در راه اعلام کناره گیری و ابراز اعتراض نسبت به عملکرد دولت نتانیاهو

اعلام کناره‌گیری اویگدور لیبرمن از سمت وزارت دفاع، کمتر از یک روز پس از آن که اسرائیل با برقراری آتش بس در مرز غزه موافقت کرد، کشور را با یک بحران سیاسی غیر منتظره روبرو ساخت و اکنون این پرسش مطرح است که آیا کابینه کنونی منحل خواهد گردید و انتخابات زودرس برگزار خواهد شد، و یا دولت نتانیاهو بدون حضور حزبی که لیبرمن رهبری آن را به دست دارد، به موجودیت خود با یک اقلیت پارلمانی کوچک و بسیار شکننده ادامه خواهد داد.

لیبرمن ظهر امروز (چهارشنبه) در یک کنفرانس رسانه‌ای، علل کناره گیری خود را یک به یک برشمرد.

وزیر دفاع، در طول فعالیت‌های سیاسی خود و رهبری حزب “ییسرائل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست) همیشه خواستار وارد آوردن بیشترین ضربه بر حماس، به هدف حذف آن از صحنه منطقه ای بود. ولی برخلاف عقیده او، دولت نتانیاهو با برقراری آتش بس، آن هم پس از شلیک ۴۶۰ موشک از خاک غزه به سوی اسرائیل، موافقت کرده است.

وزیر دفاع در مصاحبه مطبوعاتی امروز دوباره تاکید کرد که لازم بود اسرائیل شدیدترین ضربه را به حماس و سازمان های ترور دیگر وارد می آورد، و نه آن که به آتش بس تن در دهد.

در هفته های اخیر شایعاتی انتشار یافته بود که به موجب آن‌ها، لیبرمن از سیاست میانه‌ای که نتانیاهو در برابر تعرضات تروریستی از غزه در پیش گرفته خشنود نیست و خواهان به کارگیری قاطعیت کوبنده‌ای می باشد.

لیبرمن در کنفرانس مطبوعاتی از این که دولت اسرائیل اجازه داده سوخت برای نیروگاه برق غزه فرستاده شود و سپس اجازه داده که پانزده میلیون دلار پول نقدِ اهدایی قطر وارد غزه شود، به شدت انتقاد کرد.

لیبرمن گفت چگونه است که دولت اسرائیل به این اقدامات انسان دوستانه دست می‌زند و به سازمان‌های ترور در غزه امتیاز می‌دهد و در همان حال حماس از تحویل بازمانده پیکر دو سرباز اسرائیلی همچنان خودداری می‌ورزد و دو شهروند اسرائیلی همچنان در اسارت آن سازمان قرار دارند؟

لیبرمن گفت که اسرائیل اجازه داد روز پنجشنبه گذشته پانزده میلیون دلار پول اهدایی قطر در اختیار سرکردگان حماس قرار گیرد و حماس فردای آن رو (جمعه) با همان پول، پانزده هزار نفر را به خط مرزی با اسرائیل آورد تا به اغتشاش دست بزنند.

لیبرمن گفت که اولین پرداخت ها از پول اهدایی قطر، به خانواده های افرادی بود که در جریان اغتشاش‌های شش ماه اخیر علیه اسرائیل کشته شده‌اند.

آگاهان گفتند که لیبرمن و حزب او اکنون از دولت ائتلافی کناره گیری می کنند و اکثریت پارلمانی دولت کنونی به ۶۱ کرسی کاهش می یابد که حداقل رای برای باقی ماندن دولت است و وضع شکننده ای در برابر کابینه قرار خواهد داد.

تعداد کل کرسی های پارلمان اسرائیل ۱۲۰ کرسی می‌باشد که حداقل اکثریت در آن ۶۱ کرسی محسوب می‌شود.

نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی (خانه یهود) که یک جناح افراطی راست گرا محسوب می شود، امروز خواستار آن شد که سمت وزیر دفاع به او سپرده شود. سران این حزب اشاره کردند که اگر این درخواست پذیرفته نشود، حزب آن ها نیز از کابینه کناره‌گیری خواهد کرد و در آن هنگام، انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودرس اجتناب ناپذیر خواهد گردید.

طبق قوانین اسرائیل، از روزی که دولت اکثریت پارلمانی خود را از دست بدهد، باید در ظرف سه تا پنج ماه، انتخابات عمومی برگزار شود.

لیبرمن با اعلام کناره گیری ناگهانی خود، هرگونه کوتاه آمدن در برابر گروه تروزیستی حماس را نوعی ضعف از جانب دولت اسرائیل دانست

 

4 دیدگاه‌

  1. اسرائیل به لیبرمن نیاز دارد با توجه به اینکه ایران اسلامی به فکر سوژه سازی در ان منطقه برای انحراف اذعان افکار عمومی است اتش بست موقت میتونه خوب باشه که همچنان فشارها بر ایران اسلامی بیشتر بشود هر چه فشارها بر ایران اسلامی از سوی امریکا و متحدان امنیت بین المللی بیشتر باشد اتوماتیک شرارتهای فلسطینی از ترس و وحشت دست از شرارت خواهند کشید برای بقای خود پس لیبرمن عزیز شما یکی از مهرهای بی نظیر اسرائیل هستید وسیح نگاه کن به وسعت نگاه اسمان اسرائیل و در کنار بنیامین بمان امین امین

  2. باید به نفع منافع کلی اسرائیل در منطقه و جهان کنار هم بود همه چیز را میشود با دلایل و پیشبینی های منطقی حل و فصل کرد ما اسرائیل هستیم پس با هم در کنار هم یارو یاور هم برای اینده پر برکت برای اسرائیل عزیز و تمامیت قوم اسرائیل و سرزمین مقدس اسرائیل درود بر تمام وزیران و رهبران اسرائیل دست تک به تکتون را از کوچک تا بزرگ میبوسم . برکت بر تمامی شما باد تا ابد

Comments are closed.