وزیر دفاع حکومت، در واکنش به توقیف نفتکش تهدید کرد که ایران آن را بی جواب نمی گذارد

نظامی امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت اسلامی تهدید کرد که رژیم ایران نسبت به این امر سکوت نخواهد کرد و آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت. امیر حاتمی این اقدام را نوعی “راهزنی دریایی” توصیف کرد که رژیم ایران نمی تواند بی اعتنا از کنار آن بگذرد.

توقیف نفتکش “گریس یک” Grace One که گفته می شود حامل نفت حکومت ایران برای پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده، طبق تصمیمات اتحادیه اروپا و تحریم اقتصادی علیه سوریه انجام گرفته است.

امیر حاتمی توقیف این ابرنفتکش در تنگۀ جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی ارتش بریتانیا را یک نوع راهزنی دریایی دانسته و گفت: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی بوده که  بی پاسخ نخواهد ماند.

در این میان، یک مقام ارشد رژیم ادعا کرد که  مقصد نفتکش توقیف شده ، به سوریه نبوده است

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه رژیم ایران، امروز (دوشنبه ) گفت نفتکش ایرانی که نیروی دریایی بریتانیا در آبهای جبل‌الطارق توقیف کرد عازم سوریه نبوده است اما وی مقصد دیگری را هم مشخص نکرد.

عراقچی بار دیگر گفت:  توقیف نفتکش گریس ۱ یک نوع دزدی دریایی است و بر خلاف  ادعای دولت بریتانیا ، مقصد این نفتکش سوریه نبود. بندری که به عنوان مقصد در نهایی سوریه نام برده شده ظرفیت چنین نفتکش عظیمی را ندارد. مقصد جای دیگری بوده. این نفتکش از آب‌های بین‌المللی و از تنگه جبل الطارق گذر می‌کرد و هیچ قانونی وجود ندارد که به بریتانیا  اجازه توقف این نفتکش را بدهد.

نیروی دریایی بریتانیا ۵ روز پیش  نفتکش گریس ۱را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند و فردای آن روز دادگاهی در جبل‌الطارق توقیف آن را دو هفته دیگر در جهت تکمیل اطلاعات  و تحقیقات خود از ناخدا و ملوانان این کشتی تمدید کرد.

یک کمپانی اروپایی به نام تانکر تراکرز (پیگیر ردیاب تانکر) گفته بود احتمال میرفته که اینان قصد داشته اند که محموله شان را در وسط دریای مدیترانه به نفتکش های اروپایی تحویل دهند و یک کارشناس اروپایی نیز گفته بود که این نفتکش حامل نفت کوره بوده است .

نظامی امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت اسلامی ادعا کرد که متخصصین صنعت دفاعی رژیم ایران، موفق به ساخت تجهیزاتی شده اند که مورد نیاز نیروهای مسلح ایران است و بسیار پیشرفته محسوب می شود و کمتر نظیر دارد.

وی گفت منظورش ساخت نوعی  شناور گشتی است که می تواند به  جستجو و نجات بپردازد. وزیر دفاع ادعا کرد که این شناورهای گشتی، با رعایت کامل استانداردهای بین‌المللی و متناسب با مأموریت‌های ویژه نیروی انتظامی ایران ساخته مقامات حکومت ایران اکنون چند سال است که تقریبا هرماه و گاهی هر هفته از دستاوردهای خود در ساخت جنگ افزارهای تهاجمی و دفاعی خبر می دهند و ادعا می کنند که همگی آن ها بر اساس صنایع بومی ساخته شده و دست خارجی در آن دخالتی نداشته است. ولی بررسی میزان درستی این ادعاها امکان پذیر نیست.

امیر حاتمی، در این زمینه ادعا کرده گفت : ما در زمینه ی تکنولوژی و ساخت صنایع دفاعی در جهان پیشرو هستیم و توانسته ایم با بکار گیری نیروهای متخصص در صنعت دفاعی کشور پیشرفت کنیم .

این ادعای وزیر دفاع حکومت در حالی عنوان می شود که احمد اکبری یکی از کارشناسان صنایع حکومت ایران سه سال پیش گفته بود که رژیم ایران در زمینه تولیدات دانش‌بنیان عقب مانده است و حتی تکنولوژی که در تولیدات ما به‌کار می‌رود، تکنولوژی بسیار عقب‌افتاده‌ای است. بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم که صادرات غیر‌نفتی را در زمینه تکنولوژی و خدمات افزایش دهیم.

محسن رجبی، فعال اقتصادی در حوزه ی تولید اسباب بازی نیز اخیرا در گفت و گو با خبرگزاری مهر اظهار داشت:  من به جرئت می‌گویم که بالای ۸۰درصد تولیدات مواد غذایی در ایران کپی از محصولات خارجی است ما در بخش طراحی و ایده‌پردازی موادغذایی هم با این مشکل مواجه هستیم، در زمینه پلاستیک و لوازم خانگی کپی صد درصد محصولات خارجی است. ما حتی قادر به تولید اسباب بازی نیستیم و بالای ۸۵ درصد سهم بازار اسباب‌بازی ایران دست محصولات خارجی است.

معلوم نیست که این ارزیابی ها، تا چه حد در مورد صنایع نظامی رژیم صدق می کند. ولی تردیدی نیست که حکومت، ده ها میلیارد دلار در پیشبرد صنایع نظامی هزینه کرده است.