وزیر دفاع حکومت ایران همچنان ادعا می کند که حمله به تاسیسات نفتی در عربستان، کار حوثی ها بوده است

نظامی امیر حاتمی در مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

وزیر دفاع حکومت ایران اتهامات دولت عربستان سعودی را دایر بر این که حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط نیروهای مسلح رژیم ایران انجام گرفته است، قاطعانه رد کرد.

نظامی امیر حاتمی در مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با نادرست خواندن این اتهامات گفت : حمله به تاسیسات نفتی کار ایران نبوده است . امیر حاتمی در عین حال هشدار داده گفت: «اگر تهدیدی علیه ایران مطرح شود، با همان قاطعیتی که به تجاوز اندک پهپاد آمریکایی پاسخ دادیم، جواب خواهیم داد».

نظامی حاتمی افزود:  این حملات توسط نیروهای یمنی صورت گرفته که موضوع بسیار روشن است یک درگیری بین دو کشور اتفاق افتاده است. منطق کار هم روشن است ، کشوری که سالیان سال تحت حملات شدید  عربستان بوده و تعداد زیادی تلفات داده و همین طور در اثر محاصره ای که او را کردند کاملا وضعیت مشخص است

حکومت ایران از طریق سفارت سوییس در تهران، پیشتر پیامی را در ارتباط با حمله به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی و متهم شدن جمهوری اسلامی به نقش داشتن در آن، به آمریکا ارسال کرده و دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس حکومت ایران ، نیزگفته : اگر بمباران عربستان کار ایران بود اثری از «آرامکو» نمی‌ماند.

حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری نیز  در توئیتی، نوشت: نشست خبری سخنگوی ائتلاف سعودی را با طرح سه سوال، یک فاجعه رسانه‌ای برای این کشور است .

حسام الدین اشنا در ادامه  نوشته است : سخنگوی ائتلاف سعودی با قاطعیت ثابت کرد که «نمی تواند ثابت‌ کند یا نمی‌داند»؛یکی اینکه کروز و پهپادها دقیقا ساخت کجاست و دوم از چه منطقه و نقطه‌ای شلیک شده‌استو سوم اینکه  چرا پدافند هوایی نتوانسته حمله را خنثی کند

ترکی المالکی،سخنگوی ائتلاف عربی روز گذشته (چهارشنبه) در نشست خبری گفته بود دلایل و شواهدی داریم که حاکی از دست داشتن ایران در اقدامات خرابکارانه در منطقه است .

المالکی افزود : حکومت   ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از  ۱۸ پهپاد نوع “«دلتا وینگ” و هفت موشک کروز بالستیکی ساخت ایران  استفاده کرده است که این حملات از شمال به جنوب صورت گرفته است یعنی در خاک ایران.

المالکی گفته است  : عربستان سعوی توانایی دفاع از زیر ساخت های خود را دارد.حمله به آرامکو تنها عربستان سعودی را هدف قرار نداده بلکه جامعه جهانی و امنیت انرژی را هدف گرفته است.

گروه موسوم به “جنبش انصار الله یمن”، پیشتر اعلام کرده بودند که در واکنش به تجاوز نظامی سعودی و محاصره یمن و ادامه حملات هوایی سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های بقیق و خریص در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد ه است .که در نتیجه  حملات به پالایشگاه ارامکو سعودی ۵۰ درصد تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل و بهای نفت در بازار جهانی افزایش و شاخص بورس عربستان بیش از ۲ درصد کاهش یافت.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده که روز گذشته (چهارشنبه ) برای مشارکت در تحقیقات درباره حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی سعودی وارد سعودی شد، گفت که ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو قابل مشاهده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرد که ارتش آمریکا در پی حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی، در حال “آمادگی” به سر می‌برد.

وی افزود : «این حملات از سوی حوثی‌ها انجام نشد، این یک هجوم ایرانی است. آنها برای نابودی ۵ درصد از تولید انرژی جهان اقدام کردند و این چیزی نیست که بتوانند از زیر مسئولیت آن شانه خالی کنند».

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز  اعلام کرده بود که فرانسه کارشناسانی را به سعودی خواهد فرستاد تا درباره جزئیات حمله‌ای که تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو را هدف قرار داده تحقیق کنند.