وزیر دفاع رژیم: «ما در خانه خود هستیم و ناوهای آمریکا آمده است تهدیدها و تحریم ها علیه ما را عملی سازند»

واکنش شدیدالحن وزیر دفاع حکومت اسلامی ایران به اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده در رابطه با عملیات تحریک آمیز سپاه پاسداران علیه ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس، این نگرانی را تقویت کرده که ممکن است رژیم ایران در پی ایجاد یک بحران جنگی در منطقه باشد تا افکار مردم ایران را از بی کفایتی خود در رسیدگی به مصیبت کورونا منحرف سازد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع حکومت ایران امروز (آدینه) گفت: «حضور غیرقانونی ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس و خاورمیانه، باعث ناامنی در منطقه شده است».

ایالات متحده روز گذشته اعلام کرده بود که یازده فروند شناورهای نیروی دریایی سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس به عملیات تحریک آمیز علیه رزم ناوهای آمریکایی دست زده و تا فاصله ده متری به آنها نزدیک شده اند. ارتش آمریکا به این رفتار اعتراض کرد و آن را امری خطرناک نامید و مایک پمپئو وزیر خارجه نیز گفت که ایالات متحده به بررسی این امر ادامه می دهد تا درباره واکنش خود تصمیم بگیرد.

نظامی امیر حاتمی در واکنش به سخنان پمپئو دایر بر این که رفتارهای تحریک آمیز سپاه در آب های خلیج فارس موجب افزایش بحران در منطقه می شود، و آن را نکوهش کرده بود، گفت: «چیزی که باعث ناامنی در منطقه خلیج فارس می شود، در واقع حضور غیرقانونی و متجاوزانۀ آمریکایی هاست».

اکنون بیش از نیم قرن است که ناوگان دریایی آمریکا همیشه در خلیج فارس حضور داشته تا در مسیر صادرات نفت از کشورهای سواحل خلیج فارس اختلالی به وجود نیاید. خلیج فارس آب های بین المللی محسوب می شود و هر ناوگانی حق حضور در آن جا را دارد و تنگه هرمز نیز یک گذرگاه آبی بین المللی محسوب می شود.

حکومت ایران که قصد دارد بر امیرنشین های عرب مسلط شود و حکومت خاندان سعود در عربستان را براندازد، اکنون می خواهد به کارزار جدیدی دست بزند که همانا بیرون راندن ناوهای آمریکایی از خلیج فارس است.

ایالات متحده در این ناحیه حضور نظامی قوی دارد و در چند امیرنشین پایگاه های نظامی برپا ساخته و امنیت خلیج را زیر نظر دارد.

علاوه بر ناوگان آمریکایی، چندین کشور دیگر نیز شماری از ناوهای خود را به این ناحیه اعزام داشته اند تا از امنیت خلیج پاسداری شود.

حکومت ایران در ماه های گذشته به یک رشته عملیات تروریستی علیه نفتکش ها دست زده است. رژیم پیشتر تهدید کرده بود که اگر صادرات نفت ایران قطع شود، هیچ کشور دیگر منطقه نیز امکان نخواهد یافت نفت خود را صادر کند.

اکنون که صادرات نفت رژیم ایران به حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز سقوط کرده، احتمال میرود که سپاه پاسداران می خواهد تهدید رژیم را عملی سازد.

نظامی امیر حاتمی در توجیه تهدیدهای رژیم ایران علیه حضور ناوگان آمریکایی گفت: «ما در خانه خودمان هستیم و آن ها از آن سوی دنیا آمده اند و برای کشورهای منطقه، با تهدید و تحریم، مشکل ایجاد کرده اند»

پیشتر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت نیز در پیام توییتری، از عملیات تحریک آمیز سپاه جانبداری کرده و نوشته بود که آن ها حق داشته اند به مانوری نظامی دست بزنند و به ناوهای آمریکایی نزدیک شوند.