وزیر دفاع پیشین ایالات متحده ادعا می کند که او از حمله نظامی اسرائیل به ایران جلوگیری کرد

لئون پانه تا وزیر دفاع ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت باراک اوباما،  در یک گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیون ملی اسرائیل، ادعا کرد که پیش از امضای توافق نامه اتمی موسوم به برجام، او بود که توانست از اجرای برنامه نظامی اسرائیل به منظور ویران کردن تاسیسات اتمی رژیم ایران جلوگیری کند و منطقه را از بروز جنگی نجات دهد که کسی نمی توانست پایان آن را پیش بینی کند.

لئون پانه تا در این مصاحبه، برجام را یک توافق نامه خوب توصیف کرد و دولت پرزیدنت ترامپ را متهم ساخت که با لغو این توافق و خروج از برجام، که او آن را “شتابزده” نامید، هیچ برنامه راهبردی دیگری به جای آن طراحی نکرده بود.

پانه تا در حالی این ادعا را مطرح می کند که دولت پرزیدنت ترامپ اعلام داشت که برجام را باطل می کند و تحریم های اقتصادی را از نو برقرار می سازد، تا رژیم ایران ناچار شود مذاکرات را از سر گیرد و بتوان به توافق بهتری رسید که خطرات اتمی و موشکی رژیم ایران را برای همیشه منتفی سازد و ایران دخالت های فتنه گرانه در کشورهای همسایه و شعار “مرگ بر اسرائیل” را متوقف سازد.

با گذشت پنج سال از امضای برجام، که بسیاری از تحلیلگران آن را یک توافق نامه مرده می دانند، لئون پانه تا در مصاحبه ای که تلویزیون اسرائیل با وی انجام داد، فاش ساخت که پیش از رسیدن به توافق اتمی با ایران، پرزیدنت اوباما بسیار نگران بود که مبادا اسرائیل قصد دارد به تاسیسات اتمی ایران حمله برده و آنها را نابود کند.وزیر دفاع پیشین ایالات متحده در این مصاحبه گفت که در آن هنگام پرزیدنت اوباما پیش او آمد و این نگرانی خویش را با وی در میان گذاشت که اسرائیل قصد دارد به تاسیسات اتمی ایران حمله برد.

پانه تا در ادامه سخنانش گفت که پرزیدنت اوباما از این احتمال بسیار نگران بود. او گفت: به دنبال این گفتگو بود که من با وزیر دفاع وقت اسرائیل، اهود باراک تماس گرفتم و گفتم که ایالات متحده هم اکنون در حال ساخت بمبی است که بتواند از دیوار های ضخیم و بتون زیرزمینی رخنه کند و تاسیسات اتمی ایران را منفجر سازد و بهتر است که اسرائیلیان دست نگه دارند.

وزیر دفاع سابق ایالات متحده در پایان این مصاحبه گفت که وی، وقتی در آن هنگام توان بمب های آمریکایی موسوم به “سنگرشکن” را به اهود باراک نشان داد، دولت اسرائیل معتقد گردید که بهتر است از این حمله خودداری ورزد.

شخصیت اسرائیلی، مئیر داگان که در آن ایام رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) بود نیز چند سال پیش فاش ساخت که در آن هنگام، اهود باراک در مقام وزیر دفاع و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، تصمیم قاطعانه داشتند که اگر دنیا برای جلوگیری از برنامه های اتمی رژیم ایران به موقع اقدام نکند، اسرائیل باید آن تاسیسات را از طریق حمله هوایی نابود کند.