وزیر راه رژیم:شاید جعبه سیاه هواپیمای اوکراین را به فرانسه تحویل دهیم

وزیر راه  حکومت ایران اعلام کرد:   احتمال می رود، جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، که در اثر حمله  موشک های سپاه پاسداران سقوط کرد، به فرانسه ارسال شود.

مقامات حکومت اسلامی  هنوز تعهد قاطعی در این زمینه نداده اند و هیچ تاریخ مشخصی هم ارائه نداده اند .

بیش از پنج ماه است که بحث بر سر جعبه سیاه هواپیمایی  اوکراینی ادامه دارد. اما دولت جمهوری اسلامی امکانات بررسی اطلاعات این دستگاه را ندارد و تاکنون نیز آن را در اختیار یک کشور دیگر قرار نداده است.

محمد اسلامی٬ افزود: در صورت ناتوانی آنها، احتمالا جعبه سیاه،  برای بازخوانی به فرانسه ارسال خواهد شد.

وزیر راه گفت:  اوکراین پیش از این امکانات لازم برای خواندن جعبه سیاه را نداشت اما “گویا آمریکایی‌ها” تجهیزات مورد نیاز را در اختیارشان گذاشته‌اند و قول همکاری با حضور نماینده کارخانه در اوکراین را داده اند.

محمد اسلامی افزود: «هماهنگی‌های لازم در این خصوص به این نحو است که در حضور نمایندگان ایکائو در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد و اگر شرایط فراهم نشد آن وقت به اتفاق در فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد و برخی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم به فرانسه دارند».

وی همچنین در واکنش به ابراز نگرانی نخست وزیر کانادا در ارتباط با  ارسال نشدن جعبه سیاه اوکراینی، تاکید کرد: «در خصوص تاخیر در بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، هیچ اتفاقی جزو موضوع شیوع کرونا در میان نبوده و هیات ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه‌ها هستند تا در اولین فرصت، بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد».

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز گفته بود: کورونا موجب تاخیر در دادن جعبه سیاه به اکراین شده است.

پیشتر نیز  نماینده جمهوری اسلامی در سازمان بین‌المللی هوانوردی “ایکائو”، ادعا کرده بود  که سازمان هواپیمایی کشوری ایران، این درخواست را اخیرا به اداره تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) ارائه کرده است.

اما  آژانس فرانسوی به رویترز گفته بود که به طور رسمی هیچ درخواستی دریافت نکرده و بحث‌ها با ایران و سایر کشورهای دخیل همچنان پابرجاست.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشته بود: جمهوری اسلامی به سازمان ایکائو گفته است اگر کانادا و اوکراین موافق باشند، جعبه‌های سیاه را به آژانس فرانسوی خواهد فرستاد.

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا نیز اعلام کرد که دولت ایران وعده داده است، به‌زودی جعبه سیاه هواپیمای مسافربری سرنگون‌شده در تهران را به فرانسه بفرستد.اما تاکنون اقدامی نکرده است.وی در ادامه افزود: فشار بر  جمهوری اسلامی برای شفاف‌سازی در این زمینه ادامه خواهد داشت.

چند تن از اعضای “انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی نیز دو روز پیش در  یک کنفرانس خبری آنلاین در یوتیوب گفته بودند: به جز خانواده‌های قربانیان، هیچ دولت یا سازمانی به‌طور جدی پی‌گیر شفاف‌سازی در این زمینه نیست.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان که همسر و فرزند نه ساله‌اش را در این حادثه از دست داده، ضمن اعلام این خبر که هفته آینده با فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا ملاقات خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد که دولت کانادا بیش از پیش برای “اجرای عدالت” در این زمینه تلاش کند.