وزیر راه و ترابری کانادا به ایران هشدار داد: در برخورد با تهران  برای هدف قراردادن پرواز پی‌اس۷۵۲، همه گزینه‌ها روی میز است

وزیر راه و ترابری کانادا، گفته است  که برای برخورد با ایران در رابطه با هدف قراردادن پرواز اکراینی ، همه گزینه‌ها از جمله مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری و مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل روی میز است و شفافیت و عدالت را برقرار خواهیم کرد.

پس از گذشت یکسال از این واقعه، سازمان هواپیمایی ایران گزارش نهایی خود را در این باره منتشر کرد، گزارشی که در آن نامی از سپاه پاسداران برده نشده و مسئولیت شلیک را به اپراتور واحد پدافندی نسبت داده است.

کانادا و اوکراین دوروز پیش  گزارش حکومت ایران  درباره هواپیمای اوکراینی را که با موشک‌های سپاه پاسداران همه ۱۷۶ سرنشین آن در دی ماه سال گذشته کشته شدند، تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند.

او در ادامه گفته است: گزارش‌های کانادا از این فاجعه رو به اتمام است و با کمک گروه‌های بین‌المللی همان‌طور که به خانواده‌های کشته شدگان قول داده بودیم، شفافیت و عدالت را برقرار خواهیم کرد.

وی در ادامه افزوده است :‌ای کاش می‌توانستم بگویم از این گزارش غافلگیر شدم، اما متاسفانه ما انتظار داشتیم که این گزارش ناکامل باشد و ایران از پاسخ دادن به بسیاری از سوالات طفره برود. هرچند امیدوار بودیم که اینطور نباشد، اما اقدام ایران در انتشار چنین گزارشی غافلگیرکننده نیست.

عمر الغبرا تاکید کرد که در هر حال ما باید صبر می‌کردیم تا گزارش ایران درباره هدف قرار دادن پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال منتشر شود و حالا که منتشر شده باعث تاسف است که باید بگویم همان چیزی است که از ایران انتظار می‌رفت.

وزیر راه و ترابری کانادا تاکید کرد که حالا ما باید با همکاری جامعه بین المللی تلاش کنیم تا به ایران بفهمانیم که این گزارش به خودی خود قابل قبول و کافی نیست. ما جواب می‌خواهیم و خواهان مسئولیت‌پذیری و عدالت هستیم.

وی در بخشی از این مصاحبه، گفته است که ایران حتی در گزارش نهایی خود درباره هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی باز هم  از جواب دادن به سوالات طفره رفته است، در حالی که آنها باید به سوالات بسیاری درباره دلایل شلیک موشک به این هواپیما پاسخ دهند.

عمر الغبرا گفته است  که مسئولیت پاسخ دادن به همه این سئوالات بر عهده  ایران قرار دارد و رالف گودیل، مشاور ویژه نخست وزیر کانادا، فهرست جامع و بلندی از حقایقی را که باید مشخص شود، تهیه کرده که ایران به اکثر این سئوالات یا اگر بخوایم صادقانه بگویم شاید به هیچ کدام آنها جواب نداده است.

وی  در ادامه افزود:  در حالی‌که دیگران نوروز رو در کنار اعضای خانواده‌هایشان جشن می‌گیرند، خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی  به یاد می‌آورند که عزیزانشان در کنارشان نیستند و به یاد این تراژدی می‌افتند که به دست حکومت و نیروهای نظامی  ایران به بار آمده است.

عمر الغبرا گفت: تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که ما کماکان در کنار خانواده‌های کشته‌شدگان این پرواز خواهیم بود و به اعمال فشار برای جواب گرفتن و برای پاسخگو کردن به ایران ادامه می‌دهیم. مطمئن نیستم این اتفاق تا نوروز می‌افتد یا نه اما ما همه گزینه‌ها را دنبال می‌کنیم.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، نیز از گزارش نهایی سازمان هواپیمایی ایران درباره پرونده هواپیمای مسافربری اوکراین، انتقاد کرد و آن را تلاش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برای پنهان کردن دلایل واقعی انهدام این هواپیما دانست.

کولبا افزود: «آنچه در گزارش مشاهده کردیم چیزی بیش از یک تلاش برای پنهان کردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیمای ما نیست».

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، و عمر الغبرا، وزیر ترابری این کشور، نیز دو روز پیش  در بیانیه‌ای مشترک، با رد گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای حکومت ایران گفتند: «این گزارش هیچ تلاشی نکرده تا به پرسش‌های حساس در مورد واقعیت ماجرا پاسخ گوید. این گزارش ناقص است و دربرگیرنده هیچ شواهد و واقعیت ملموسی نیست».