وزیر سازمان امنیت اسرائیل(موساد): «بحرین و عمان از امارات در رسمی سازی روابط با اسرائیل پیروی می کنند»

وزیر اطلاعات اسرائیل روز یکشنبه گفت که بحرین و عمان می توانند کشورهای بعدی خلیج فارس باشند که از امارات متحده عربی برای رسمی سازی روابط با اسرائیل پیروی می کنند.

یوسی کوهن ، وزیر اطلاعات ، گفت: “به دنبال این توافق نامه (با امارات متحده عربی) توافق های دیگری هم با بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس و هم با کشورهای مسلمان آفریقا انجام می شود.”

کوهن همچنین گفت:”من فکر می کنم که بحرین و عمان قطعاً در دستور کار هستند. علاوه بر این ، به نظر من ، این شانس وجود دارد که در سال آینده توافق صلح با کشورهای دیگر در آفریقا انجام شود ، رئیس این کشور ، سودان ، “.

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در دو سال گذشته با رهبران عمان و سودان دیدار کرده بود.

یک مقام ارشد ایالات متحده روز جمعه گفت که کاخ سفید با کشورهای “بیشماری” در تماس بوده است ، و سعی کرده است ببیند آیا توافق های بیشتر تحقق می یابد؟

این مقام از نام بردن این کشورها خودداری کرد اما گفت که آنها کشورهای عربی و مسلمان در خاورمیانه و آفریقا هستند.

روز پنجشنبه ، اسرائیل و امارات اعلام کردند که روابط دیپلماتیک را عادی می کنند و روابط جدیدی را ایجاد می کنند.

اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۹ پیمان صلح را امضا کردند و همچنین اسراییل واردن در سال ۱۹۹۴ توافقنامه های صلح را امضا کردند.

پیش از این اما امارات متحده عربی به همراه سایر کشورهای عربی هیچ روابط دیپلماتیک یا اقتصادی رسمی با اسراییل  نداشته اند.

بحرین ، متحد نزدیک عربستان ، میزبان یک مقام ارشد اسرائیلی در کنفرانس امنیتی در سال ۲۰۱۹ و همچنین کنفرانس تحت رهبری ایالات متحده برای تقویت اقتصاد فلسطین به عنوان بخشی از ابتکار عمل صلح خاورمیانه ، رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ بود.

روزنامه القباس  چاپ کویت گزارش داد ، منابع دولتی در کویت گفتند که موضع این کشور در قبال اسرائیل تغییری نیافته و اگر هم قرار باشد توافقی صورت پذیرد کویت آخرین کشور برای عادی سازی روابط با اسرائیل  خواهد بود.