وزیر سیاست راهبردی: از اماکن ذخیره تسلیحات ایران درسوریه آگاهی کامل داریم

با آن که آرامش ظاهری به مرزهای اسرائیل و سوریه بازگشته است، بنیامین نتانیاهو یک بار دیگر هشدار داد که اسرائیل آماده است هرگاه لازم باشد، به ضربات کوبنده علیه تعرض نسبت به این کشور پاسخ گوید.

این ارزیابی در اسرائیل عنوان شده که تا چندی پیش، دولت بشار اسد در برابر اوپوزیسیون سوری و داعش و نیروهای دیگر احساس ضعف می کرد و قادر به پاسخگویی علیه اسرائیل نبود. ولی اکنون که داعش تقریبا نابود شده اوپوزیسیون سکولار نیز بسیاری از مواضع خود را از دست داده، اسد به خود جرات می دهد به سوی جنگنده های اسرائیلی موشک شلیک کند و حتی موجب سقوط یک فروند آن ها شود.

اکنون ماه ها دراز است که نتانیاهو نسبت به خطر حضور سپاه پاسداران در سوریه هشدار می دهد. این حضور نه تنها ضعیف نشده، بلکه سپاه پاسداران اجرای طرح های گسترده ای را برای استقرار دائمی در سوریه آغاز کرده است.

از جمله این طرح ها احداث یک مرکز مسکونی بزرگ برای اقامت ماموران نظامی و فرماندهای سپاه پاسداران و خودروهای آنان. همچین اسرائیل می گوید که حکومت ایران قصد دارد یک کارخانه بزرگ تولید موشک های جنگی در سوریه برپا کند.

این احتمال وجود دارد که حکومت ایران توانسته است موشک های دقیق و “نقطه زن” تولید کند و اگر بتواند در سوریه مستقر گردد، با توجه به آن که حزب الله در مرزهای شمالی اسرائیل (در خاک لبنان) انبار بزرگی از انواع موشک ها در اختیار دارد، اسرائیل ممکن است از شمال و شرق، هم زمان هدف باران موشک های جنگی نقطه زن قرار گیرد – و این خطری است که اسرائیل هرگز حاضر نخواهد بود با آن کنار آید.

نتانیاهو در نشست دیروز هیات دولت گفت: از دیدگاه ما، مسوولیت بالاگرفتن بحران نظامی به عهده رژیم ایران و دولت سوریه است و اسرائیل برای دفاع از امنیت خود، به همه اقدامات ضروری دست زده و در آینده نیز دست خواهد زد.

نخست وزیر یاد آور شد که ضربات ارتش اسرائیل علیه مواضع نظامی در سوریه بسیار کوبنده و دردناک بوده و در آینده نیز چنین خواهد بود.

وزیر امور راهبردی، ییسرائل کاتس در همین رابطه به خبرنگاران گفت: اسرائیل با واکنش نظامی خود علیه تعرض حکومت اسلامی ایران و ارتش سوریه، پیام روشنی فرستاد و آن این که اسرائیل حضور نظامی سپاه پاسداران در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد.

ییسرائل کاتس یادآور شد که شماری از هدف های بمباران شده در روز شنبه (پریروز) اماکن مخفی نظامی بوده است. ولی اسرائیل دارای یک شبکه اطلاعاتی بسیار قوی است و از همه این اماکن آگاهی پیشین داشته است.