وزیر شهرک سازی اسراییل:آمریکا هرگز به ایران حمله نخواهد کرد ما باید به تنهایی اقدام کنیم

زاخی هانگبی، وزیر امور شهرک‌سازی‌ اسرائیل، روز سه‌شنبه  گفت برای اسرائیل چاره‌ای نمانده جز این‌که در آینده «خود به تنهایی به ایران حمله کند».

این دولتمرد نزدیک به بنیامین نتانیاهو به شبکه تلویزیونی «کان» گفت برای اسرائیل «روشن است» که آمریکا «هرگز» به ایران حمله نخواهد کرد.

آقای هانگبی این اظهارات را در واکنش به آبشار جدید سانتریفیوژهای پیشرفته بیان داشت که توسط رژیم ایران در سایت‌های نطنز و فردو نصب گردیده است و روز سه شنبه مقامهای رژیم اسلامی ایران آن را  اعلام کردند.

اظهارات وزیر شهرک سازی اسرائیل دومین هشدار در یک روز می باشد ساعاتی پیش نیز وزیر انرژی اسرائیل هشدار داد که ایران با ساخت نخستین بمب اتم تنها شش ماه فاصله دارد.

زاخی هانگبی وزیر شهرک سازی اسرائیل همچنین می‌گوید «اسرائیل باید تصمیم بگیرد که آیا با یک ایرانِ هسته‌ای کنار می‌آید یا نه، و اسرائیل چاره‌ای نخواهد داشت که به تنهایی برای رفع این خطر اقدام کند».

وی افزود امیدوار است که رهبران اسرائیل یک ایرانِ هسته‌ای را قبول نکنند.

زاخی هانگبی در هفته‌های پیش از روی کار آمدن جو بایدن نیز در صفحه توئیتر خود یادآوری کرده بود که کوره اتمی عصیراک عراق در سال ۱۹۸۱ و کوره در دست ساخت دیرالزور سوریه در سال ۲۰۰۷ (به دست اسرائیل) منهدم شده است.

اما این نخستین بار است که وی از دولت آمریکا در خصوص همراهی کردن با اسرائیل در حمله به ایران، آشکارا ابراز دلسردی می‌کند.

در روزهای اخیر و به ویژه پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید مقام های اسرائیلی آشکارا از آمادگی خود برای حمله نظامی به ایران سخن می گویند.

پیش تر وزیر دفاع اسرائیل گفته بود که اسرائیل آماده است در هر زمانی که لازم بداند اقدام به حمله نظامی کند.

از محتوای سخنان آقای هانگبی چنین برداشت می‌شود که برای اسرائیل «روشن بوده» که هیچ یک از دولت‌های آمریکا حاضر به حمله به ایران و عملی کردن توصیه اسرائیل نبوده‌اند.

وی گفت که اثبات شده است توان ایرانی‌ها برای انتقام‌گیری از اسرائیل بسیار محدود است.

ابراز دلسردی این وزیر اسرائیلی از آمریکا در حالی است که تنها یک هفته پیش از آن، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در سخنانی که «هشدار» غیرعادی به جو بایدن تلقی شد، گفت به فرماندهان ارتش دستور داده که برنامه‌های تازه‌ای برای حمله به ایران، غیر از برنامه‌های پیشین، تدارک ببینند.

رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که کابینه امنیتی – سیاسی این کشور روز ۱۵ بهمن جلسه‌ای برای بررسی موضوع ایران و عملکرد احتمالی آمریکا و کشورهای منطقه در قبال ایران، برگزار خواهد کرد.

همچنین دولت اسرائیل در تدارک آماده سازی لیستی از خواست و انتظارات خود است که آن را تحویل دولت بایدن داده تا در مذاکرات آتی با رژیم ایران آن را مد نظر بگیرد.

از سوی دیگر در ایالات متحده نیز صداهای مخالفت با هرگونه توافق و بازگشت دولت بایدن به برجام بلند تر می شود.

روز سه شنبه سناتور ارشد جمهوریخواه جیم آینهوف طی مقاله ای در مجله فارن پالسی هرگونه بازگشت دولت بایدن به برجام را رد کرد و نوشت که هم حزبی های او به شدت مخالف این اقدام هستند و کنگره به بایدن این اجازه را نخواهد داد  و هرگونه مذاکره با رژیم ایران مستلزم در نظر گرفتن خواسته های اسرائیل و اعراب خواهد بود.

به نظر می رسد برخلاف تصور و خوش بینی مقام های رژیم ایران دولت بایدن نه خود می خواهد و نه می تواند به سرعت به برجام بازگشته و آنطور که آنها می خواهند با شتاب تحریم های اعمال شده را باطل سازد.