وزیر علوم رژیم:فعلا کنکور برگزار نخواهد شد

وزیر علوم حکومت ایران خبرداد:  فعلا کنکور برگزار نخواهد شد. اما وزیر بهداشت  حکومت می گوید:  تعویق کنکور باید به تصویب ستاد ملی کورونا برسد

این جدل ادامه دارد پس از آنکه گفتند که کنکور  برگزار نخواهد شد حالا وزارت بهداشت  عقب نشینی کرده و اعلام می کند که باید ستاد کورونا در این باره نظر بدهد.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد «تعویق کنکور قطعی است» و افزود:  به دلیل ضرورت افزایش فاصله‌گذاری اجتماعی و بسته‌بندی دوباره دفترچه‌ سوالات  بر اساس حوزه‌های جدید،کنکور سراسری دانشگاه‌ها به تعویق افتاده است. همزمان سعید نمکی، وزیر بهداشت، نیز گفت که «وزارت علوم و سازمان سنجش برای رعایت پروتکل‌های جدید خواستار تعویق کنکور تا اواخر شهریور ماه شدند».

وزیر بهداشت در حالی این اظهارات را بیان می کند که پیشتر گفته بود که براساس تصمیم‌گیری در دومین جلسه مشترک وزرای بهداشت و علوم، کمیسیون آموزش مجلس و سازمان سنجش، کنکور سراسری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با نظارت شماری از نیروهای بسیج در پایان مرداد ماه برگزار خواهد شد.

منصور غلامی وزیر علوم نیز یکی از دلایل اصلی تعویق کنکور سراسری را  افزایش فاصله گذاری اجتماعی از یک متر و ۶۰ سانت به دو متر، است که سازمان سنجش برای اعمال این فاصله گذاری نیازمند وقت بیشتری است.

غلامی در ادامه گفت: دلیل دیگر تعویق کنکور سراسری را بسته‌بندی دوباره دفترچه‌های سوال کنکور ۹۹ در قرنطینه اعلام کرد و افزود که به دلیل افزایش حوزه‌های کنکور سراسری، دفترچه سوالات باید در قرنطینه، باز و دوباره بر اساس حوزه‌های جدید بسته شود که سازمان سنجش در این فاصله، قادر به انجام چنین کاری نبود.

وزیر علوم گفت که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا وزیر بهداشت است و در این زمینه، تصمیمات مرتبط را به دلیل عضویت در ستاد ملی مقابله با کرونا باید مطرح کند و این ستاد باید زمان جدید برگزاری کنکور را اعلام کند.

منصور غلامی که خود  پیشتر بر برگزاری کنکور سراسری در ۳۱ مرداد ماه تاکید داشت، دلیل تغییر نظر خود و تعویق کنکور سراسری را «تغییر دستورالعمل ها ‌ها» عنوان کرد و گفت که اظهار نظر دوشنبه  وزیر بهداشت بر اساس پروتکل‌های جدید است که برای اجرای آن نیاز به زمان بیشتری داریم.

نمکی در این باره گفت که وزارت علوم و سازمان سنجش خواهان تعویق کنکور تا اواخر شهریور ماه شدند که این موضوع به شکل فوق‌العاده در ستاد ملی کرونا بررسی خواهد شد و در صورت تصویب ابلاغ می‌شود.

رییس سازمان سنجش نیز در این زمینه  گفت که «تصمیم‌گیری در خصوص تعویق یک ماهه برگزاری کنکور بر عهده ستاد مقابله با کرونا گذاشته شده است».

ابراهیم خدایی، با بیان اینکه «در صورتی‌که می‌خواستیم موارد مورد نظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می‌افتاد که خط قرمز ما بود»، گفت که «سازمان سنجش بسته بندی سوالات کنکور  را تمام کرده بود و حالا باید سوالات کنکور به ۳۹۰ شهر ارسال می‌شد و در آنجا بر اساس فاصله‌گذاری جدید پلمب سوالات باز می شد و دفترچه‌ها دوباره مرتب می‌شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می‌یافت».