وزیر نفت ایران: دولت ترکیه به طور عمدی در مورد تعمیر فوری لوله گاز منفجر شده ایران به ترکیه کوتاهی می کند

خط صادرات گاز ایران به ترکیه همچنان قطع است، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در واکنش به تاخیر در تعمیر لوله گاز ایران به ترکیه که توسط چریک های مخالف اردوغان منفجر شده بود به ترکیه هشدار داد و گفت: ترک ها برای تعمیر دوباره خط لوله گاز دو کشور تعلل می ورزند . او ارزیابی کرد که دولت ترکیه به طور عمدی مایل نیست که این تعمیر به سرعت انجام گیرد و ارسال گاز از ایران به ترکیه تجدید شود.

وزیر نفت ایران افزود: «بنده نمی‌دانم به چه دلیلی این ترمیم به تاخیر افتاده است و حتی ما اعلام آمادگی کردیم که حاضر هستیم این خط لوله را برای آنها ترمیم کنیم ولی ترک‌ها از این پیشنهاد استقبال نکردند».

خط لوله گاز ایران به ترکیه پیشتر  توسط یکی از چریک های زن “نیروهای مدافع خلق” (هاپ‌گ )  با منفجر کردن خود در خاک ترکیه و در نزدیکی مرز بازرگان رخ داد که  باعث “کشته شدن ۳۰ سرباز و زخمی شدن ده‌ها نفر”و آسیب به خط لوله گاز ایران-ترکیه شد.

آگاهان امور میگویند: ترکیه پس از  انفجاری که در خط تولید گاز ایران و ترکیه رخ داد . برای تعمیر آن عجله ای نکرد و در واقع آنکارا  به دنبال منافع ملی خود تغییر سیاست داده و احتمال دارد که خرید گاز از ایران را به کلی متوقف کند .

ترکیه پیشتر یک قرارداد ۲۰ ساله با حکومت ایران داشت که به زودی مهلت ان به پایان می رسد و دولت اردوغان  برای رهایی از  فشار ایالات متحده  مبنی بر قطع همکاری نفتی با جمهوری اسلامی ، اکنون به دنبال منابع جدید تامین گاز می گردد و روسیه نیز در این فرصت پیش آمده ، که قصد دارد جانشین حکومت ایران شود،گاز را به قیمت ارزان و مناسب به ترکیه پیشنهاد کرده، که با توجه به شرایط کنونی ترک ها ترجیح می دهند که به دو جهت به جای خرید گاز ازرژیم  ایران از روسیه بخرند چرا که هم ارزانتر است و هم زیر فشار تحریم آمریکا نخواهند بود

ترکیه یکی از مشتریان خیلی خوب گاز ایران بود که اگر رابطه اش را قطع کند حکومت ایران یکی از منابع بزرگ درامد نفتی خود را از دست می دهد و تحریم های نفتی عمیق تر و گسترده تر خواهد شد.