وزیر پیشین  آموزش و پرورش حکومت:اگر برای یک دانش آموز مشکلی پیش بیاید، مردم ساکت نمی نشینند و اعتراضات گسترده خواهند داد

وزیر پیشین  آموزش و پرورش حکومت ایران در هشدار به دولت روحانی در ارتباط با بازگشایی حضوری مدارس،و خطر همه گیری کورونا گفت:  اگر برای یک دانش آموز مشکلی پیش بیاید، مردم ساکت نمی نشینند و اعتراضات گسترده خواهند داد.

مرتضی حاجی، خطاب به وزیر کنونی آموزش و پرورش این کشور در نامه‌ای خطاب به محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی نوشت: من متوجه دلیل افزایش اضطراب خانواده‌ها با اصرار بر حضور دانش آموزان در مدارس نمی‌شوم. اگر خدای نخواسته برای یک نفر مشکل ایجاد شود مملکت دچار مشکل و بهانه‌ای برای اعتراض گسترده فراهم می‌شود.

او در ادامه گفت:  “مسئولان بهداشتی هم اظهار نگرانی می‌کنند” از یک سو مردم را از سفر منع می‌کنیم ولی می‌گوییم ۱۴ میلیون دانش آموز به مدرسه بروند. اصرار می‌کنیم عزاداری‌ها در فضای بسته نباشد ولی بچه‌ها را به داخل کلاس می‌بریم ولو با نصف کردن تعداد و دو نوبته کردن.

مرتضی حاجی این اقدامات را “تناقض” نامگذاری کرده و گفته است: بارها گفته شده از منزل بیرون نروید حتی به دیدن پدر و مادرها نیز نروید، یا گفته شده بیش از چند نفر در فضای بسته اتاق نباشند ولی بچه‌ها را که کمتر از بزرگترها مراقبت می‌کنند به داخل کلاس می‌بریم. این تناقض‌ها چگونه توجیه می‌شود؟ قطعا من اگر فرزند دانش آموز داشتم به مدرسه نمی‌فرستادم ولو به قیمت یک سال عقب ماندن که مطمئنا با روش‌های موجود این اتفاق نخواهد افتاد.

در همین رابطه،   محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش، گفت: اکثر موارد تسری بیماری در دوره بدون علامت است و عدم حضور دانش آموزان در ایام علامت‌دار حلال مشکل انتقال بیماری نیست.

وی با بیان اینکه “علت واقعی این تصمیم غیر منتظره برای مردم مکشوف نیست” گفت:  امیدوارم علتی خارج از مصالح آموزشی و پرورشی نباشد ولی هر چه هست با شرایط خطیر بیماری کرونا و سلامت دانش آموزان و خانواده آنها سازگاری ندارد و یقیناً موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران افزود: ضمن اعلام نگرانی و هشدار در مورد عواقب این تصمیم و مسئولیت‌ها و تبعات ناشی از آن، به طور جد درخواست بازنگری در ابلاغیه اخیر و اهتمام بیشتر به استفاده از آموزش در فضای مجازی و از راه دور را دارم.

عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی نیز دو روز پیش با ارسال نامه ای به ستاد کورونا نوشته است: از احتمال بازگشایی حضوری مدارس در همه مقاطع تحصیلی و در تمامی استان‌ها و مناطق کشور، اکیداً جلوگیری بفرمایند.

محمدحسن نجمی، یکی از خبرنگاران ایرانی در توییتر خود نوشت: رئیس جمهوری از پشت ویدئو کنفرانس برای آغاز به کار مدارس سخنرانی کرد در حالی که بچه‌‌ها در مدرسه بودند.

المیرا شریفی، مجری شبکه خبر نیز نوشته است: جناب رئیس جمهوری کاش به روال هر ساله خودتان برای نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی در مدرسه حضور می‌‌یافتید.