وزیر پیشین انرژی اسرائیل به جرم جاسوسی برای رژیم ایران به یازده سال زندان محکوم شد

دکتر سگو چهارده سال پیش، مدتی پس از آن که از وزارت انرژی کنار رفته بود، در دادگاه تل آویو متهم گردید که به قاچاق قرص های روانگردان روی آورده بود و به این جرم، به پنج سال زندان محکوم گردید

فردی که سال ها پیش برای مدت کوتاهی وزیر انرژی اسرائیل بود، به جرم جاسوسی برای حکومت اسلامی ایران، در دادگاه اورشلیم به یازده سال زندان محکوم شد. دکتر گونن سِگِو که حرفه اصلی او پزشکی است، سابقه تبهکاری نیز داشته است و به همین علت، در اسرائیل نیز زندانی بوده است.

وی در سال های اخیر در کشور آفریقایی نیجریه ساکن شده و  مطب پزشکی دایر کرده بود، ولی در همان حال با عوامل اطلاعاتی رژیم ایران در سفارت خانه ها و یا کنسولگری های آن ارتباط برقرار کرد و اطلاعاتی در اختیار آن ها گذاشت و آماده همکاری شد.

دکتر سگو چهارده سال پیش، مدتی پس از آن که از وزارت انرژی کنار رفته بود، در دادگاه تل آویو متهم گردید که به قاچاق قرص های روانگردان روی آورده بود و به این جرم، به پنج سال زندان محکوم گردید.

ولی کارشناسان می گویند که اطلاعات مزبور کهنه بوده و ارزش امنیتی بالایی نداشته است. بیشترین بخش از این اطلاعات مربوط به تامین سوخت و انرژی بوده که تازگی خود را کاملا از دست داده بود.

به گفته آگاهان، به دکتر گونن دستور داده شده بود با امیران و افراد اطلاعاتی بازنشسته اسرائیلی نیز ارتباط برقرار کند و آن ها را به سوی خود بکشاند. ولی به احتمال قوی، سگو در این زمینه فعالیت عمده ای نکرده بود، و در هر حال مسلم آن است که نتوانسته بود فرد دیگری را در داخل اسرائیل، برای این هدف بسیج کند.

گونن سگو، در طول بازپرسی طولانی، به همه پرسش ها پاسخ داد و همکاری کاملی به عمل آورد. از همین رو بود که از طول دوران زندان وی کاسته شد و او فقط به یازده سال حبس محکوم گردد.

مقامات امنیتی و فرد متهم، پیشتر در این زمینه به توافق رسیده بودند که اگر او همه اطلاعات لازم را در اختیار بازپرسان بگذارد، مجازات او حداکثر یازده سال خواهد بود.

رفتارهای او در استاندارد امنیتی اسرائیل “جاسوسی وخیم” تلقی می کردد و معمولا مجازات آن چندین سال بیشتر است.

خبر دستگیری این فرد در تابستان سال گذشته انتشار یافت. او یک ماه پیشتر از اعلام خبر بازداشت شده بود.