وزیر پیشین خارجه جمهوری اسلامی: ظریف باید هر چه زودتر استعفا بدهد؛ اصولگرایان دنبال نامزدی رئیسی هستند

منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق حکومت ایران، در شبکه اجتماعی کلاب هاوس،  از محمدجواد ظریف برای گفته‌هایش درباره قاسم سلیمانی انتقاد کرده و خواهان استعفای او شده است.

متکی گفته است:  ظریف کفاره‌اش را باید بپردازد. من بدون هیچ‌گونه حب و بغضی عرض کردم که کفاره‌اش استعفاست و ایشان باید استعفا بدهد.”

وی  انتشار این صحبت‌های ظریف  را با “هدف خاص انتخاباتی” دانسته است.

متکی، به عنوان سخنگوی “شورای وحدت اصولگرایان” گفت آنها در انتخابات پیش رو به دنبال نامزدی ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه هستند.

آخوند ابراهیم رئیسی، نزدیک به علی خامنه ای ، در انتخابات قبلی رقیب اصلی حسن روحانی بود و شکست خورد.

در همین راستا، محسن هاشمی،  رئیس شورای شهر اصلاح طلب تهران و عضو حزب کارگزاران در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفته است : « تا جایی که اطلاع دارم ظریف با وجود محبوبیت بالا، بنایی بر حضور در انتخابات ندارد و این موضوع را بارها اعلام کرده است و شاید طرح مسئله کاندیداتوری ایشان در شرایط حساس مذاکرات هم با هدف تخریب روند مذاکرات صورت بگیرد.

هاشمی در ادامه افزود:  حوزه سیاست خارجی، حوزه حساسی است و باید ملاحظاتی برای دیپلمات‌ها که سربازان کشور در سیاست خارجی هستند، در نظر گرفته شود و فراتر از مسائل جناحی و به‌صورت ملی به موضوع نگاه کنیم».

محمدجواد ظریف وزیر خارجه  جمهوری اسلامی هفته گذشته در نامه‌ای به خامنه ای درخواست کرده بود که جلوی فشارها بر تیم مذاکره کنندگان هسته‌ای گرفته شود تا مذاکرات وین به سرانجام برساند.

وی  در این نامه تاکید کرده است که قول می دهد کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نخواهد شد.

یک منبع نزدیک به محمدجواد ظریف درباره این نامه به رویداد۲۴ گفته است : مدتی پیش به رهبر انقلاب ارسال شده و ظریف در آن متعهد شده در انتخابات حاضر نخواهد شد.

این منبع آگاه گفته بود فشارها بر تیم مذاکره کننده آنقدر زیاد شده بود که ظریف ناچار شده از خامنه‌ای کمک بخواهد زیرا مخالفان برجام فضایی ایجاد کرده‌اند که تیم مذاکره کننده در حال خیانت به کشور هستند.