وزیر کابینه اسرائیل، رژیم اسلامی ایران را به ستیزخویی در منطقه متهم ساخت

یک وزیر اسرائیلی ارزیابی کرد که حکومت ایران به یک جنگ فرسایشی علیه ایالات متحده دست زده و می خواهد آن کشور را خسته کرده و ناچار سازد از خاورمیانه بیرون رود. صخی هَنِگبی که در گذشته رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی پارلمان اسرائیل بوده، این ارزیابی را نیز ارائه کرد که تنش هفته های اخیر در خط مرزی اسرائیل و نوار غزه، به توصیه حکومت ایران و توسط حماس در غزه صورت می گیرد. اشاره او به رشته تظاهراتی است که حماس قصد دارد به عنوان “راه پیمایی یک میلیون نفری” به سوی خاک اسرائیل به راه اندازد.

این وزیر کابینه گفت که حکومت ایران برای آن که بتواند منافع و هدف های منطقه ای خود را پیش ببرد، دائما می کوشد در نقاط مختلف خاورمیانه موجب تنش شود و علیه تاسرائیل و ایالات متحده به یک جنگ فرسایشی دست بزند.

از سوی دیگر، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، دانی دانون، در سخنانی گفت: دنیا باید بپذیرد که قواعد بازی در مورد توافق اتمی موسوم به برجام تغییر یافته و اوضاع کاملا دگرگون شده است.

یادآوری می شود پرزیدنت ترامپ تا کمتر از دو ماه دیگر به کشورهای اروپایی وقت داده که برای اصلاح برجام اقدام کنند، در غیر این صورت، ایالات متحده از آن خارج خواهد شد.

در گزارش های روزهای اخیر آمده است که مقامات آلمان، فرانسه و بریتانیا سخت می کوشند راه حل هایی بیابند که از باطل شدن برجام جلوگیری شود و در همان حال خواسته های رئیس جمهوری ایالات متحده نیز تامین شود.

سفیر اسرائیل که در نشست شورای امنیت سازمان ملل، در رابطه با شکایت عربستان علیه حکومت ایران، در رابطه با حملات موشکی حوثی ها سخن می گفت، از جمله اظهار داشت: «جامعه جهانی باید به زودی یک تصمیم حساس و مهم بگیرد و آن این که آیا حاضر است به تلاش های ایالات متحده بپیوندد تا زیاده خواهی و فتنه گری رژیم ایران در منطقه را بتوان متوقف ساخت، و یا همچنان به رژیم ایران اجازه خواهد داد عملیات تخریبی و یکه تازی خود را در منطقه ادامه دهد.

دانی دانون در ادامه نطق خود در نشست شورای امنیت گفت: «دنیا اکنون به یک دو راهی رسیده و این آخرین فرصت برای سازمان ملل است که تصمیم خود را بگیرد و اشتباهات گذشته را جبران کند و راه جدیدی برگزیند که بتواند به زیاده خواهی های حکومت ایران پایان بخشد».

در نشست شورای امنیت، بسیار از سخنرانان دیگر نیز عملیات تعرضی و تحریک آمیز عوامل دست نشانده حکومت ایران در منطقه را نکوهش کردند.