وزیر کشور حکومت اسلامی ایران خواستار سانسور و خفقان بیشتر در رسانه‌های فارسی  داخلی و خارجی شد!

رحمانی‌ فضلی وزیر کشور رژیم اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران، با انتقاد از عملکرد مسئولان وزارت ارشاد حکومت،  خواستار افزایش سانسور بر رسانه‌های داخلی و رصد رسانه‌های خارجی و همچنین تداوم مقابله و اقدامات ایجابی این رسانه‌ها شد. این در حالی ‌که رژیم ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۳‌ آزادی رسانه‌ها قرار گرفته است.

وزیر کشور گفت که «رسانه‌ها نباید مردم را دچار تشویش‌ ذهنی کنند».!

یادآور می شود که در طی سال های گذشته  فشار بر روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها افزایش یافته و رژیم  تلاش می‌کند با بازداشت‌‌ خودسرانه و صدور احکام سنگین و طولانی زندان، کنترل مطلق بر روزنامه‌نگاران داشته باشد.

تشدید فشارها و ایجاد ناامنی،و همچنین  سرکوب‌گسترده‌ی علیه اهالی رسانه‌ و شهروندخبرنگاران در دولت حسن روحانی در حالیست که او  با شعار ایجاد فضای باز و آزادی بیان توانست آرای رأی‌دهندگان را کسب کند.

اما  اکنون در آخرین ماه‌های دولت تدبیر و امید روحانی، ‌فضلی وزیر کشور خواستار تشدید فشار بر روزنامه‌نگاران و «کنترل» بیشتر رسانه‌ها شده است.

پیشتر نیز نوشته کیهان لندن،در باره وضعیت آزادی رسانه ها در ایران نوشته بود:  بر مبنای گزارش‌های امسال سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان به لحاظ شاخصه‌های آزادی رسانه‌ها در رتبه صد و هفتاد و سوم قرار دارد که به نسبت یک سال قبل سه رتبه تنزل کرده است.

شایان گفتن است که همزمان  برخی خبرگزاری‌ها و وبسایت‌های خبری از جمله “خبرآنلاین” در انتشار سخنان وزیر کشور نیز با سانسور روبرو شدند و تیتر “انتظار داریم وزارت ارشاد رسانه‌ها را کنترل کند” را پس از اندکی حذف کرده و تغییر دادند.

برخی از کاربران شبکه اجتماعی  این گفته‌ی وزیر کشور را اعتراف وی به نفوذ حکومت ایران  در رسانه‌های خارج از کشور تعبیر کرده و نوشته اند: “مقابله و اقدامات ایجابی” رسانه‌های خارجی از طریق فعالیت افراد اصلاح‌طلب و طرفدار و صادراتی رژیم ایران در رسانه‌های فارسی‌زبان و غیرفارسی‌زبان خارج از ایران اجرا می‌شود. این کاربران می‌گویند که رژیم از این طریق در حال هدایت اطلاعات و مباحث منتشر شده از سوی این رسانه‌هاست.

رحمانی ‌فضلی تقصیر بخشی از مشکلات اقتصادی از جمله “مشکلات بازار بورس” را به گردن رسانه‌ها انداخت و بسیار مبهم و غیر کارشناسی گفت: «بخشی از مشکلات بازار بورس رسانه‌ای است، هرچند اقدام اطلاع‌رسانی بورس خوب بوده که دیر انجام شده اما به هر حال خوب است!»

او به تقلید از وعده های کذب سایر مسئولان حکومت افزود: «در حوزه کالاها شاید افزایش قیمت داشته باشیم اما مشکل کمبود نداریم و با برای کنترل قیمت تلاش ما برای مردم باید ملموس باشد».

فضلی در حالی این ادعا را بیا می کند که  تصاویر و ویدئوهای بسیاری از صف‌های طولانی مردم با وجود شیوع ویروس کُورونا در ایران، برای خرید روغن نباتی، نان و دیگر نیازهای اولیه‌ی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.