وضعیت جسمانی و روحی نسرین ستوده در هفدهمین روز اعتصاب غذا به شدت وخیم است

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، زندانی در زندان اوین، از وضعیت بحرانی همسرش در هفدهمین روز اعتصاب غذا و شرایطی که در اثر دستگیری دخترشان ایجاد شده می‌گوید.

رضا خندان، همسر خانم  نسرین ستوده، در شبکه‌های اجتماعی نوشت که او دچار نوسان فشار خون و افزایش شدید قند خون شده است.

او گفته است که  نسرین ستوده این مدت حدود ۶ کیلو وزن کرده در حالی که پیش از اعتصاب غذا وزن او ۵۳ کیلو بود.

یادآور می شود : در اول هفته جاری ۴۴ وکیل دادگستری در نامه‌ای از خانم ستوده و دیگر زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، خواستند که به خاطر سلامت خود این اعتصاب را بشکنند.

اعتراض نسرین ستوده متوجه شرایط زندانیان سیاسی در شرایط کنونی ایران است که آن را “ناعادلانه” و “غیر قانونی” خوانده و تاکید کرده این شرایط به‌دنبال شیوع ویروس کرونا «بدتر» نیز شده است.

نسرین  ستوده به اتهام  اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در مجموع به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است که بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم قابل اجرا است. او از پرونده قبلی‌اش هم پنج سال حکم گرفته که فعلا تعلیقی است.

رضا خندان تاکید کرد که «موضوع بازداشت مهراوه، به قدری تکان دهنده و غیرانسانی است که نسرین ستوده به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند» و قوه قضاییه «باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت پاسخ دهد».

رضا خندان  گفت:  دخترم را با استفاده از تاکسی بازداشت کردند.

او با اشاره به استفاده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از «تاکسی» در جریان بازداشت دخترشان «مهراوه خندان» به کنایه گفت که «به قدری این عملیات پیچیده و مهم بوده است که برای استتار علاوه بر ماشین‌های دیگر از تاکسی هم برای عملیات استفاده کردند.»

نیروهای امنیتی حکومت ایران با ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ دختر او «مهراوه خندان» را بازداشت کرده و بدون ارائه هیچ توضیحی به دادسرای امنیت اوین منتقل کردند.  و همان روز ساعاتی پس از بازداشت با با قید کفالت و به طور موقت آزاد شد.

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، گفته است که «با هدف فشار» بر نسرین ستوده برای دختر ۲۰ ساله او نیز «پرونده» تشکیل داده‌اند.

یادآور می شود که بر اساس گزارش‌ها، در پی شیوع ویروس کرونا در زندان اوین، شماری از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین نیز چندی پیش در واکنش به این شرایط در حیاط زندان دست به تحصن زده بودند.