وضعیت کورونا در ایران:   ۲۰۰نفر دیگر در یک روز جان باختند؛ آمار مرگ و میر در بین جوانان بیشتر شده است

جلیل کوهپایه‌زاده،  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران،  هشدار داد:    آمار مراجعات سرپایی کورونا در تهران، افزایش یافته است ، و بیمارستان های پایتخت با محدودیت تخت های بستری برای بیماران کورونایی و غیر آن مواجه شده اند.

جلیل کوهپایه‌زاده،  در ادامه افزود: ما همواره با محدودیت‌ در زمینه تخت‌های بستری رو به رو بوده‌ایم ، این مربوط به کورونا نیست ، اما مهم اینست که اکنون در کنار ارائه خدمت به بیماران کرونایی، بیماران غیر کرونایی را هم داریم که در حال درمان شدن و ارائه خدمت به آنها هستیم و امکان دارد اگر بیشتر از این اقدامات درمانی یا تشخیصی این دسته از بیماران به تعویق بیفتد، سلامتی آنها نیز به خطر بیافتد».

حسن روحانی در نخستین روزهای شیوع کورونا در ایران ادعا کرده بود که ما تخت بیمارستان به اندازه کافی و حتی بیشتر هم داریم و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بهروز کلیدری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نیز اعلام کرد:  آمار بیماری و مرگ و میر در میان جوانان بالا رفته است .

او افزود:  در روز گذشته (دوشنبه) ه حدود ۶۰۰ بیمار بستری داشتیم که بیش از ۱۰۰ بیمار در ICU بستری و نیمی تحت حمایت دستگاه تنفس مصنوعی قرار گرفتند.

کلیدری  گفت: شوربختانه  از چند هفته گذشته تعداد مبتلایان و فوتی ها در این استا ن سیر صعودی به خود گرفته، نوع بیماران متفاوت شده‌اند؛ دوره قبل کمتر بیماران جوان و بدون بیماری زمینه‌ای داشتیم، اما در این دوره بیماران جوان که هیچ بیماری زمینه ای ندارند وجود دارد و مرگ و میرها نیز در این گروه رخ می‌دهد.

او افزود:  این افراد در بدو ورود حال خوبی دارند، ولی طی مدت بسیار کوتاهی حالشان بد می‌شود و سریعاً فوت می‌شوند؛ بیماران جوان و ورزشکار و سالمی داشتیم که حال خوبی داشتند و اعلام می‌کردند که کرونا را شکست دادیم، ولی یک مرتبه فوت کردند».

کلیدری گفت:  «  ویروس سرکش‌تر از ماه‌های ابتدایی شده ، و جوانان را بیشتر هدف قرار داده، جوان   ۲۴ ساله‌ای داشتیم که چند روز تب داشت ولی به محض ورود به بیمارستان خونریزی ریوی ایجاد شد و بلافاصله فوت شد، اگر شرایط به همین منوال پیش رود، قرنطینه حاکمیتی اتفاق خواهد افتاد».

دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان  نیز گفت: موارد بستری دراین  استان دو برابر شده است بطوریکه از مجموع ٨٠٠ تخت اختصاص یافته به بیماران کرونایی طی نیمه خرداد امسال، تا روز شنبه هفته جاری حدود ۶٠٠ تخت معادل ٧٢ درصد آن تکمیل شده است».

او افزود: «در ۱۰ روز گذشته ، شمار مبتلایان در زنجان  شیب تندی یافته و همچنین مراجعان سرپایی کرونایی به مراکز ۱۶ ساعته استان نیز افزایش چشمگیری یافته به طوری که  این رقم به ١۵٠٠ نفر در روز نیز رسیده است».

دکتر قزلباش گفت: « زنگ خطر این بیماری  برای استان به صدا درآمده است و هر چه این آمار افزایش یابد ما قادر به تامین درمانی مردم نیستیم ».

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  نیز از افزایش مبتلایان و فوتی ها در این استان خبر داد و گفت: «شرایط به حدی رسیده که تخت‌های بستری بخش‌های کرونا در برخی بیمارستان‌ها تکمیل و در برخی دیگر نیز بیش‌از ۹۵ درصد تکمیل شده است».

دکتر محمد هاشمی  نیز تاکید کرد که  «بر خلاف روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان، امروز  شاهد ابتلا جوانان زیر ۲۰ سال هستیم حتی شمار زیادی از آنان نیز فوت می شوند.

دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: «تعداد شهرستان های قرمز کرونا در این استان با قرار گرفتن سه شهرستان بستک، خمیر و جایک در این وضعیت، به ١٠ مورد افزایش یافته است».

دکتر علی خرسند رئیس بیمارستان ۶١٠ تختخوابی امام رضا در مشهد، گفت: «تعداد مبتلایان به کرونا و موارد بدحال بستری شده در این بیمارستان افزایش یافته است و در حال حاضر بیمارستان ۶۱۰ تختخوابی تکمیل شده و برخی از بیماران در روی زمین و یا جاهای دیگر در حال درمان هستند».

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی، نیز اعلام کرد:   «هیچ شهری در استان در وضعیت سفید قرار ندارد ».