وضع مالی حزب‌الله لبنان خراب است

پایگاه خبری “جنوبیه” لبنان که مسئولیت آن را یکی از شخصیت‌های شیعه مخالف حزب‌الله بر عهده دارد، بر اساس  اسنادی که به  امضای حسن نصرالله برای جمع‌آوری اعانه و کمک‌های مالی،رسیده؛   نوشته است  که وی در شرایط مالی خوبی قرار ندارد .

این پایگاه خبری لبنانی نوشته است  حسن نصرالله پیشتر در سخنانی در آغاز بحران اقتصادی در لبنان، تأکید کرده بود  که «بودجه،‌ هزینه خورد و خوراک، سلاح و موشک‌های حزب‌الله همه از حکومت  ایران می‌رسد و تا زمانی که ایران پول داشته باشد، ما پول داریم».

اما  چند روز پیش ، در پی سقوط ارزش لیره لبنان، وی  خطاب به کسانی‌ که آنان را “جبهه مقاومت” می‌خواند، خواست که به نیازمندان کمک کنند، وی گفته است که حقوق این افراد به دلار است، و بنابراین از توانایی کمک به نیازمندان برخوردارند.

این در حالی که حسن نصرالله، رهبر شبه‌نظامیان حزب‌الله، چند ماه پیش به صراحت اعلام کرده بود که آن سازمان وضعیت مالی بسیاری خوبی دارد و به اعضای حزب‌الله اطمینان داد که نباید به هیچ صورتی ابراز نگرانی کنند.

این سامانه خبری نوشته است که نکته جالب توجه این است که تمام گفته‌های قبلی حسن نصرالله مبنی بر آن ‌که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و شبه‌نظامیان، نمی‌تواند حزب‌الله را تحت تأثیر قرار ‌دهد، با انتشار این فراخوان نقش بر آب می‌شود و نشان می‌دهد که حزب‌الله عملاً در عمق بحران مالی فرو رفته است.

جنوبیه نوشته است:  آن‌چه از این نامه بر می‌آید، این است که حزب‌الله دیگر نمی‌تواند از گروهی که این سازمان را تحت پوشش مردمی قرار می‌دهد، حمایت مالی کند، زیرا حزب‌الله خود نیز مانند ملت لبنان با بحران اقتصادی شدیدی روبه‌رو شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که حسن نصرالله و سایر رهبران حزب‌الله اکنون در همان دامی گیر افتاده‌اند که در گذشته برای مخالفان خود مهیا کرده بودند. آنان اکنون درست در برابر خشم و رنجش هواداران مورد اعتمادی قرار گرفته‌اند که همواره از آنان حمایت می‌کردند و آن‌ها را به عنوان رهبر و پیشوا برمی‌گزیدند.

در ادامه این گزارش آمده است که همه این تحولات و اقدامات نشان می‌دهد که حزب‌الله که در گذشته قدرت خود را از شیعیان لبنان می‌گرفت، اکنون در تعامل خود با آن‌ها دچار بحران شده است. در حالی‌که حسن نصرالله همواره مردم را برای اهدای کمک به مقاومت فرا می‌خواند و می‌گفت که «به مقاومت کمک کنید، حتی اگر یک دلار باشد، زیرا همین دلار ممکن است هزینه گلوله‌ای باشد که در برابر اسرائیل شلیک شود»، امروز می‌کوشد تا با استفاده از پول «مقاومت»، با مردمی که از کارکردهای حزب‌الله به تنگ آمده‌اند، ابراز همدردی کند.

پایگاه خبری “جنوبیه” لبنان در ادامه نوشته است : شکی نیست که هرگاه حزب‌الله محبوبیت خود را در میان اطرافیانش در محیط «مقاومت» از دست بدهد، تمام قدرت و نفوذ خود را از دست خواهد داد و آن‌چه امروز رخ می‌دهد، نمایانگر همین واقعیت است. سندی هم که با امضای حسن نصرالله در آن از اعضای این سازمان خواسته شده است به مردم کمک کنند، در حالی رهبر حزب‌الله در گذشته همواره مردم را به اهدای کمک به اعضای حزب‌الله فرا می‌خواند، این واقعیت را به درستی آشکار می‌کند.