وعده جدید حکومت ایران : به بستگان هر جان باخته هواپیمای اوکراینی “۱۵۰ هزار دلار” می‌دهد

لعیا جنیدی ، معاونت حقوقی روحانی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد  که  پیشنهاد این معاونت برای پرداخت خسارت به بازماندگان جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، در جلسه امروز (چهارشنبه)هیات وزیران به تصویب رسیده ،  وزارتخانه راه و شهرسازی موظف شده است ترتیب پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را بدهد.

در این بیانیه امده است  که با «پیگیری‌های این نهاد، تامین اعتبار برای پرداخت این غرامت پیش از فرا رسیدن سالگرد حادثه انجام شده است».

هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین  ۱۸ دی‌ماه‌ سال گذشته با شلیک دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد و همه سرنشینان  آن جان باختند،‌ از جمله شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، بریتانیا و افغانستان.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان نیز  با انتشار بیانیه‌ای در آستانه سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعلام کرد حکومت ایران می‌کوشد با فشار بیشتر بر خانواده‌ها برای دریافت غرامت رضایت بگیرد و مراسم یادبود قربانیان را مصادره کند.

آنان پیشتر اعلام کرده بودند که  «قاتل نمی‌تواند صاحب عزا باشد. جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران خانواده‌های ما را با بی‌رحمی کشته‌اند.»

خانواده‌های جان‌باختگان با بیان این‌که حکومت ایران در یک سال گذشته کوشیده است از محل دفن تا مراسم خاکسپاری و یادبود ۱۷۶ قربانی هواپیمای اوکراینی را “غصب” کند، می‌گویند فشارهای حکومت بر بازماندگان در آستانه سالگرد این جنایت نابخشودنی، افزایش یافته است.

حکومت ایران  دلیل سرنگونی این هواپیما را «خطای انسانی» اعلام کرد. این در حالی است که دولت‌های کانادا و اوکراین همواره می‌گویند ایران به وعده‌هایش در مورد پاسخ‌گویی کامل عمل نکرده است و همکاری‌های لازم را برای روشن شدن “حقیقت” انجام نمی‌دهد.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، نیز اخیراً گفته است که باور ندارد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در اطراف تهران ناشی از «خطای انسانی» بوده باشد.

همچنین  یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین، نیز دو هفته پیش گفته بود که  «طی دو ماه گذشته هر هفته از مقامات ایران شنیده‌ایم که گزارش نهایی آماده است و ترجمه این گزارش برای ارسال به کشورها انجام می‌شود، اما هنوز هیچ گزارشی ارائه نشده است.»

این در حالی است که سازمان هواپیمایی ایران از ارسال پیش‌نویس گزارش نهایی سرنگونی هواپیمای اوکراینی برای کشورهایی که در تحقیقات مشارکت داشته‌اند خبر داده بود.

در همین رابطه، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی، امروز (چهارشنبه) به خبرنگاران گفته است  که «جمع‌بندی سانحه به پایان رسیده و گزارش نهایی به زبان انگلیسی و فارسی پرینت گرفته شده است و در اختیار تمام ذی‌ربطان قرار گرفته است.»

این در حالی که طرف‌های “ذی‌ربط” هنوز دریافت گزارش نهایی از ایران در مورد این سانحه را تأیید نکرده‌اند.