وعده جدید روحانی: بهای ارزهای خارجی، به زودی “متعادل” خواهد شد. ولی چگونگی آن را روشن نکرد

به دنبال گذشت دو روز از پایین آمدن نرخ ارز در تهران، که در روزهای پیش از آن حتی به ۲۶ هزار تومان رسیده بود، حسن روحانی امروز ادعا کرد که به زودی نرخ ارز به تعادل خواهد رسید.

رئیس جمهوری حکومت ایران روشن نساخت که منظور او از واژه تعادل چیست و او چه وعده ای به مردم می دهد.

برخی آگاهان امور در مورد علت کاهش دو روز گذشتۀ نرخ ارز آن بوده که بانک مرکزی مقادیر کلانی دلار به بازار تزریق کرده است و این در حالی که پیشتر گفته بودند هرگز چنین کاری را نخواهند کرد.

در سخنان امروز روحانی (چهارشنبه) مشخص نشد که منظور او از ایجاد تعادل در نرخ ارز چه بوده است. ولی مسلم آن که وی از کاهش نرخ به طور صریح سخن نگفت و توضیح نداد که دولت او چگونه قصد دارد چنین تعادلی را برقرار سازد.

هر اندازه ذخیره ارز خارجی رژیم بیشتر به انتها نزدیک شود، بهای دلار در بازار نیز بالاتر خواهد رفت و بعید است که دولت بتواند آن را کنترل کند.

آگاهان گفتند که این گونه وعده های مبهم روحانی، هیچ گونه خوش بینی در بازار ارز و اقتصاد ایران ایجاد نمی کند.

روحانی که در جلسه هفتگی هیات دولت سخن می گفت، همچنین قول داد که سی هزار میلیارد تومان بودجه دولتی برای اعطای وام در اختیار زوج های جوان قرار می گیرد که هدف از آن تشویق ازدواج و افزایش زاد و ولد کودکان است.

حکومت ایران از کاهش تدریجی جمعیت ابراز نگرانی می کند. ولی بسیاری از ایرانیان، به علت مشکلات اقتصادی و معیشتی، ترجیح می دهند از نوزادآوری دوری جویند.