وعده روحانی به کولبران و سوخت بران : باید بخشی از درآمد کالاهایی که از مرزها وارد می‌شوند، به مرزنشینان اختصاص یابد

حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی ادعا کرد که از طرح دولت برای «ایجاد اشتغال پایدار و ارتقای معیشت مرزنشینان و جایگزینی قطعی و فوری اشتغال مفید و مولد به جای رویه غیر قابل قبول کولبری و سوخت بری استفاده خواهد کرد» .

اگر حسن روحانی چنین نیتی را دارد باید به همان اندازه که به استان تهران امکانات و رفاهیات کامل می دهد باید به مردم سیستان و بلوچستان و کردستان و خوزستان و ایلام و کرمانشاهان نیز این امکانات را بدهد در حالی که این نوع اظهارات فریبی بیش نیست .

روحانی  در ادامه مدعی شد : «بر اساس این تصمیمات باید بخشی از درآمدهای دولت از محل درآمدهای کالاهایی که از مرزهای رسمی وارد می شوند، به مرزنشینان اختصاص یابد تا مشکلات آنان حل شود.»

روحانی در حالی این سخنان را بیان می کند که سپاه پاسداران کنترل مرزها را به عهده دارد و بخش اعظم قاچاق را در سراسر ایران از جمله سیستان و بلوچستان و کردستان نظارت می کند . و سپاه حاضر نیست که هیچکس به جز این نهاد تحت نظارت خامنه ای از این موقعیت بهره مند شوند.

سپاه پاسداران در روزهای گذشته به هدف جلوگیری از قاچاق سوخت توسط کولبران سراوانی چندین  سوخت‌بر را در سیستان و بلوچستان کشت که در کشتار حدود سی تن از آنان کشته و زخمی شدند .

پس از این جریان شهروندان معترض، اعتراض گسترده را بخصوص در شهرهای سرجنگل، سوران، سراوان، جکیگور، ایرانشهر و زاهدان به شیوه های مختلف رقم زدند. بستن جاده‌ها و بستن محل های کسب تنها نمونه هایی از این اعتراضات است که در مواردی با دخالت نیروهای انتظامی و نظامی به درگیری منجر شد.