وقتی کشتی به گل می نشیند، حتی موش ها هم پا به فرار می گذارند! تفسیر سیاسی منشه امیر

تفسیر سیاسی هفته
نوشتۀ منشـه امـیر

دانلود فایل صوتی

می گویند هنگامی که کشتی به گل نشسته و در حال غرق شدن است، حتی موش ها نیز از سوراخ خود بیرون می آیند و راه فرار می جویند.

آن چه امروز در حکومت اسلامی ایران می گذرد، این ضرب المثل اروپایی را عبناً تداعی می کند.

احمدی نژاد که خود مدت هشت سال بیشترین زیان ها را به ملت و سرزمین ایران وارد آورد و با گفتارها و رفتارهایش باعث برقراری تحریم های بین المللی شد، و گفته بود که به هرقیمت به برنامه های هسته ای ادامه خواهد داد، زیرا این همانند قطاری است که به سرعت در حال حرکت است و او ترمز قطار را کنده و به بیرون پرتاب کرده است، حالا می آید و به مقام معظم رهبری نامه می نویسد و هشدار می دهد که شیرازه امور کشور در حال از هم پاشیدن است و باید هر سه قوه حکومتی را منحل کرد و سران آن ها را به دور ریخت.

در همان شرائطی که در زندان های حکومتی شنیع ترین جنایات را علیه مردمان آزادیخواه ایران مرتکب می شوند و آنان را می کشند و یا به خودکشی وا می دارند، فلان آخوند می آید و ادعا می کند که دستگاه نبود جنایت کرد، بلکه سعید مرتضوی بود که مرتکب آن جنایات در زندان کهریزک شد.

حتما یادتان هست که وقتی هم آن قتل های فجیع زنجیره ای را مرتکب شدند، گناه آن را به گردن سعید امامی انداختند و او را در زندان دواخور کردند که دهانش برای همیشه بسته شود و افشاگری نکند و از نقش شخصی خامنه ای و فرماندهان سپاه پاسداران در ارتکاب این جنایات پرده بر ندارد.

حتی خود علی خامنه ای هم می آید و در نطق خودش به مردم اعتراف کرده می گوید: ببخشید، رعایت عدالت در حکومت اسلامی پنجر شده و برخی بی عدالتی ها صورت گرفته که باید جبران شود.

ولی مطلقه فقیه این اعتراف تکان دهنده را می کند، ولی در همان حال مردم بپا خاسته ایران را عامل بیگانه می داند و گوشش را به روز فریاد کارگرانی که گرسنه مانده و حقوق ماهیانه خود را دریافت نکرده اند می بندد، و آنان را تحریک شده از جانب بیگانگان معرفی می کند. تو گویی که اگر کارگری گرسنه ماند، باید از بیگانه دستور بگیرد که حق دارد صدای اعتراض خود را بلند کند.

خودشان احساس می کنند که کشتی حکومتشان سخت به گل نشسته و آب به درون آن رخنه یافته و روز به روز بیشتر می شود و به زودی درخواهند یافت که چاره ای جز قرار از این کشتی ندارند.

ولی همانگونه که بشار اسد نیم میلیون مردم مسلمان سوریه را کشت تا همچنان در قدرت بماند، سران حکومت ایران چرتکه در دست گرفته و محاسبه می کنند که چند نفر را باید بکشند تا از سقوط حتمی نجات یابند.

منتها یک تفاوت عمده بین حکومت خاندان اسد در سوریه با رژیم اسلامی در ایران وجود دارد:

حکومت اسد بر پایه ایدئولوژی سکولار حزب بعث استوار است که بر ناسیونالیسم عرب تکیه دارد.

اما سران رژیم ایران ادعای اسلام و شریعت و مشروعیت دینی دارند و وقتی مردمی به خیابان ها می آیند و فریاد مرگ بر دیکتاتور سر می دهند، حکومت دیگر نمی تواند ادعای هیچ گونه مشروعیت بکند.

در اقامه استدلال، آن قدر فلک زده شده اند که آن آخوند حکومتی در خطبه خود ادعا کرده می گوید: نیازی به برگزاری رفراندوم و همه پرسی نیست. مردم در تظاهرات ۲۲ بهمن با حضور در صحنه، پاسخ خود را داده اند. و منظورش همان مزدبگیران حکومتی است که به دستور رژیم و سازماندهی حکومت، به خیابان آمدند و شعار طرفدارز از نظام سر دادند.

خودشان هم می دانند که خیزش مردمی قابل سرکوب کردن نیست. مالباختگان و گرسنگان نمی توانند خاموش بمانند و از آن جا که مدیریت اقتصادی درستی در کشور وجود ندارد، هر چه زمان بگذرد وضع اقتصادی رژیم فلاکت بار تر می شود.

دزدی ها و سوء استفاده های مالی در حکومت نیز مزید بر علت است.

آیا می شود جلوی آن را گرفت؟

کشتی به گل نشسته و دارد غرق می شود و بهتر آن است که هر مقام حکومتی، تا دیر نشده، بار خود را بردارد و از کشتی فرار کند.

ولی چند عامل دیگر را نیز باید به این درد درمان ناپذیر افزود.

هزینه دخالت های رژیم ایران در کشورهای همسایه، از عراق و سوریه گرفته تا لبنان و یمن، روز به روز بیشتر می شود. کشورهای جهان قاطعانه می کوشند به این فتنه گری رژیم ایران پایان دهند و اگر حکومت نمی خواهد یکبار دیگر، همانند برنامه های اتمی و برجام به زانود درآید باید بر تلاش جنگی خود در آن کشورها بیافزاید و این تلاش پول و بودجه بیشتر می طلبد – پولی که در صندوق خالی حکومت ایران چندان به وفور یافت نمی شود.

عامل دیگر، تنگ تر شدن طناب مبارزه با تروریسم و فتنه گری، به گردن حکومت اسلامی ایران است.

شورای امنیت تشکیل جلسه می دهد و اقدام رژیم ایران در فرستادن جنگ افزار به حوثی های یمن را به شدت نکوهش می کند. فقط وتوی روسیه است که رژیم را از مجازات به خاطر این فتنه گری نجات می دهد.

دبیرکل سازمان ملل، با قاطعیت بیشتری از سرکوبگری ها در رژیم اسلامی ایران انتقاد می کند و خواهان پایان بخشیدن به آن است.

البته بهرام قاسمی این نکوهش را بی ارزش و نامربوط می خواند، همانگونه که اتهامات در مورد موشک ساخت ایران در دست حوثی ها را ساختگی توصیف می کند و محمد جواد ظزیف در تکذیب فرستادن پهپاد سپاه پاسداران به سوی حریم هوایی اسرائیل، آن را “سیرک مسخره” می نامد و ادعا می کند که ارزَش پاسخگویی ندارد.

و همانگونه که رژیم در پاسخ به اعتراض های دبیرکل سازمان ملل به سرکوب مردم ایران و زنان کشور، گفته های او را “بی اعتبار” می خواند.

حکومت چیزی برای دفاع از خود ندارد و تنها کاری که می کند انکار واقعیات است.

ولی آمریکا بیکار ننشسته و ترامپ می خواهد یک بار دیگر ثابت کند که مرد میدان است و قولش قول است.

نه فقط ترامپ، بلکه همه دست اندرکاران کنگره آمریکا، از اعضای پرقدرت مجلس نمایندگان تا شخصیت های پرنفوذ سنا، دست به دست بکدیگر داده اند و خواهان برقراری تحریم های بیشتر علیه سپاه پاسداران و حکومت ایران هستند.

خود سران رژیم تاکید می کنند که امضای برجام هیچ سودی برایشان نداشته است و وضع مالی ایران کوچکترین بهبودی نیافته است. حالا باید خودشان را برای تحریم های بیشتر آماده سازند. زیرا غرب از خطر برنامه های موشکی رژیم دست بردار نیست.

امروز، تنها از امنیت اسرائیل سخن در میان نیست، بلکه امنیت اروپا و حتی سواحل شرقی ایالات متحده مطرح است.

دنیا فریبکاری های کره شمالی را می بیند و قاطعانه می گوید نباید اجازه داد که حکومت ایران به همان وضع برسد و بتواند با بمب اتمی که هنوز ندارد و با موشک های دوربردی که امیدوار است فردا تکمیل کرده باشد، پایتخت های کشورهای اروپای غربی را مورد تهدید قرار دهد.

امروز احساس می شود که اروپا دارد با آمریکا همگامی می کند و رهبران پاریس و برلین و لندن هم خواهان برقراری محدودیت های بیشتری علیه برنامه های موشکی رژیم ایران و همچنین اصلاح کاستی های برجام هستند.

درست است که در مورد رعایت حقوق بشر در ایران، اروپا آن گونه که اصول اخلافی و انسانی ایجاب می کند، وارد صحنه نشده است. ولی به خاطر امنیت خود، و بیشتر از آن به خاطر ادامه داد و ستد اقتصادی با ایالات متحده، اروپا چاره ای ندارد جز آن که به خواسته های دونالد ترامپ تمکین کند.

هیچ یک از این عوامل را رژیم نباید سرسری بگیرد – و سرسری نمی گیرد و از اهمیت آن غافل نیست و احساس می کند که طوفان نزدیک می شود.

رژیم یک عامل مهم دیگر را نیز نباید نادیده بگیرد، و آن آمدن زنان به صحنه مبارزه، با همه قدرت و قاطعیت قابل تحسین آنان است.

زنان ثابت کرده اند که در نترسی و دلاوری و درایت و قاطعیت، پا به پای مردانند – و حتی شاید از آن ها شهامت و کیاست بیشتر دارند.

رژیم راست می گوید که زنان حجاب اجباری را یک موضوع مبارزاتی قرار داده اند و به آن بسنده نمی کنند.

حتی سخن از این نیست که به زنان اجازه داده شود یا نشود که در ورزشکاه ها حضور یابند.

درست می گویند آن آخوندها که حتی اگر حجاب، اختیاری شود، پیکار زنان شیردل ایرانی پایان نخواهد گرفت.

زن ایرانی در طول چهل سال سرکوب شده ترین عامل انسانی در حکومت اسلامی بوده و دیگر نمی خواهد آن را تحمل کند.

زنان در به روی کار آمدن خمینی نقشی چشمگیر ایفا کردند. آن ها یک قدرت بزرگ سیاسی و اجتماعی هستند که رژیم چهار دهه کوشیده است ابتدایی ترین حقوق انسانی را از آنان بگیرد.

امروز زنان ایران زمین شال سفید را در برابر چشم مردمان به نشان اعتراض به اهتزاز در می آورند و می دانند که با این کار زندان و شکنجه و بی حرمتی در انتظارشان است، ولی هراسناک نمی شوند و به مبارزه ادامه می دهند.//

هیچ یک از عواملی که شمردیم، از میان نخواهد رفت، بلکه همچنان نقش تاثیرگذارتری خواهد داشت و رژیم را به سوی فروپاشی حتمی پیش خواهد برد.

کشتی حکومت آن ها به گل نشسته و موش ها نیز می کوشند هرچه زودتر از آن فرار کنند.

اورشلیم – شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶ برابر با سوم ماه مارس ۲۰۱۸

 

 

8 دیدگاه‌

 1. شآلوم.
  رژیم یک عامل مهم دیگر را نیز نباید نادیده بگیرد، و آن آمدن زنان به صحنه مبارزه، با همه قدرت و قاطعیت قابل تحسین آنان است.

  زنان ثابت کرده اند که در نترسی و دلاوری و درایت و قاطعیت، پا به پای مردانند – و حتی شاید از آن ها شهامت و کیاست بیشتر دارند.

  رژیم راست می گوید که زنان حجاب اجباری را یک موضوع مبارزاتی قرار داده اند و به آن بسنده نمی کنند.

  حتی سخن از این نیست که به زنان اجازه داده شود یا نشود که در ورزشکاه ها حضور یابند.

  درست می گویند آن آخوندها که حتی اگر حجاب، اختیاری شود، پیکار زنان شیردل ایرانی پایان نخواهد گرفت.

  زن ایرانی در طول چهل سال سرکوب شده ترین عامل انسانی در حکومت اسلامی بوده و دیگر نمی خواهد آن را تحمل کند.

  زنان در به روی کار آمدن خمینی نقشی چشمگیر ایفا کردند. آن ها یک قدرت بزرگ سیاسی و اجتماعی هستند که رژیم چهار دهه کوشیده است ابتدایی ترین حقوق انسانی را از آنان بگیرد.
  با تشکر از تفسیر مثل همیشه خوب شما مهربان امیر عزیز،بعد از مسابقه ی فوتبال اخیر تیمهای پایتختی استقلال و پرسپولیس رادیو بی بی سی انگلیسی آن لاین را گرفتم که از درخواست سران فدراسیون فوتبال فیفا سخن بود برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها،به دلیل اینکه زنان زیادی در آن روز (که به گفته ی تی وی حکومتی ایران افرادی از خود فیفا حضورا در ورزشگاه بودند) پشت درب های استادیوم جمع شدند و خواستار وارد شدن به جایگاه تماشاچیان بودند،مانند((هر بشر دیگری)).
  و فدراسیون کشتی را هم که خودتان بهتر می دانید اینبار با مردم ایران و برای کشتی گرفتن با جهالت قرون وسطایی وارد تشک زورآزمایی جهانی می شوند تا میدیوالزم را در سال ۲۰۱۸ ضربه فنی کنند.(خدا یارشان باشد)

 2. منشه امیر باید اعتراف کرد که تفسیرها به دفعات پیچیده تر و جذاب تر و بمراتب کشتی نوح و سرنوشت همه جانوران الخصوص موش را تشریح می سازد. کشتی ولایت شیعه حداقل به الله اکبر موشک اکبر تجهیز شده است و اگر به گل نشست مثال موش واقعیت عینی را در بر خواهد گرفت.

 3. به نام خدا.حالا وقت این صحبتا نیست ببین با لبنان کاری نداشته باش مشکلتو با لبنان با وساطت آمریکا حل کن.ولی اصل مطلب برای مبارزه با تروریست و مثلا قطع خطوط ارتباطی عراق و لبنان نه اینکه پایتخت سوریه را تصرف کنی ها از زیر پایتخت دمشق یک باریکه با مرز عراق را بگیر تا ترکیه هم تصرف میکنی شهرک میسازی هم خطوط موسلاتی را مثلا قطع میکنی ایران که کارخونه موشک سازی داره تو لبنان ولی از خاک سوریه خودتو درگیر عراقو ترکیه نکن با کمک روسیه

 4. دیدم نقشه را یه باریکی که از سوریه زیر دمشق تا ترکیه بگیری قشنک حجم اسرائیل سه برابر میشه اینقدرم مسخرت نمیکنن به مرور زمان هم مسلمان شو همین تهدیدو کم میکنه میشی مسلمان اسرائیلی عبری جنگتم شد با این عربا باحاله مثلا میگی حاجی بزن

 5. من همیشه گفته بودم ما یک مقدار به بذر بنی اسرائیل تو منطقه نیاز داریم که بتونیم در برابر اعراب از کشورمون ایران محافظت کنیم

 6. اسرائیل کور خودشه و بینای دیگران! بجای اینکه بنشینی واسه ایران روضه بخوانی ” تکلیف خودتون رو با فلسطینی ها روشن کنین” اونها یه مشت ادم دست بسته گیر شماها افتادن و هر موقع که بخوان از حقشون دفاع کنن و مثلا بگن چرا دارین تو منطقه ما شهرک سازی میکنین براشون جهود بازی در میارین ” اگه یه ترقّه براتون در کنن شماها یه جنگنده اف ۱۶ براشون میفرستید” نخست وزیرتون یه عقده ای با صورتی که ازش جنایت میبارد” لطفاً دهنتون رو ببندید.

 7. چرا پس کارى نمیکنید و همینطور بیهوده دست روى دست گذاشته اید، این رژیم جمهورى اسلامى نتنها مردم ایران بلکه مردم منطقه و کل دنیا را دچار مصیبت کرده است، اگر اسراییل واقعا بدنبال ارامش و صلح در کشور خودش میباشد، باید این رژیم خونخوار را از بین ببرد چون تا زمانى که این ملاها سر کار هستند ، با کمکى که به گروههاى تروریستى مثل حزب الله وحماس میکند، اسراییل طعم ارامش و صلح واقعى را نخواهد چشید، پس اگر براى ما کارى نمیکنید، حداقل براى خودتان و مردمتان و کشورتان، این حکومت ملاها را از بین ببرید.

Comments are closed.