ولایتی، مشاور خامنه ای: خروج ایران از برجام به رفتار طرف مقابل بستگی دارد

ولایتی در توضیح سخنان خود گفت: «آمریکا حدود یک سال است از برجام خارج شده و “اروپا به طور غیر مستقیم تعهدات برجام را نقض کرده” است و برخورد و واکنش حکومت  ایران به رفتار طرف مقابل بستگی دارد»

در همان حال که سران رژیم ایران با قاطعیت می گویند که به سیاست گام به گام برای نقض تعهدات خود در برجام ادامه خواهند داد، علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه ای در أمور بین المللی موضع نرم تری ارائه می کند و می گوید: خروج رژیم ایران از این توافقب افتمی، به رفتار طرف مقابل بستگی دارد.

ولایتی در توضیح سخنان خود گفت: «آمریکا حدود یک سال است از برجام خارج شده و “اروپا به طور غیر مستقیم تعهدات برجام را نقض کرده” است و برخورد و واکنش حکومت  ایران به رفتار طرف مقابل بستگی دارد».

ولایتی افزود:  «تاکنون طرف مقابل ما قدم به قدم و آمریکایی‌ها مستقیماً و اروپایی‌ها غیر مستقیم برجام را نقض کرده‌اند، لذا به نسبتی که آن‌ها در جهت نقض برجام پیش بروند، ما هم در همان جهت واکنش نشان خواهیم داد؛ یعنی اگر آن‌ها از تعهدات خودشان کم کنند، ما هم کم می‌کنیم.»

وی گفت:  جناح‌های داخلی، مجلس، دولت و هرکسی که در حکومت اسلامی مسئولیتی دارد “در مورد آنچه که انجام شده” یعنی غنی سازی اورانیوم و میزان آن اتفاق نظر دارند.

ولایتی  تاکید کرد: «گام اول در مورد میزان اورانیوم غنی‌شده” برداشته شده و از ۳۰۰ کیلوگرم جلوتر رفته است.

گام دوم نیز فردا (یکشنبه )آغاز می‌شود و میزان غنی‌سازی اورانیوم از حد ۳/۶۷  درصد جلوتر خواهد رفت و تا هر جایی که مورد نیاز فعالیت‌های صلح‌آمیز ما باشد، خواهد رسید.وی گفت: برای استفاده از اورانیوم در رآکتور بوشهر غلظت اورانیوم باید حدود پنج درصد باشد.

روحانی پیشتر گفته است که اگر توافق هسته‌ای جدیدی در کار نباشد، “به هر میزانی که بخواهیم” به غنی‌سازی اورانیوم خواهیم پرداخت. و در خطاب به جمله ترامپ که گفته بود ایران، مراقب تهدیدات باش. گفت : این تهدیدات ممکن است طوری تو را بگزند که تا به حال کسی را نگزیده باشند.

پرزیدنت ترامپ دیروز (آدینه ) گفته بود که «خواهیم دید که درباره ایران چه اتفاقی می‌افتد. ایران بایستی خیلی خیلی احتیاط کند».