ولایتی مشاور امور بین المللی خامنه ای: اورانیوم غنی شده را به هر مصرفی بخواهیم، می رسانیم

علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه ای در امور بین المللی گفت که رژیم ایران حق دارد اورانیومی را که غنی می کند، برای هر هدفی به کار گیرد. مفهوم این سخنان ممکن است آن باشد که رژیم ایران خود را در تولید بمب هسته ای نیز مجاز میداند و این در حالی که خامنه ای ظاهرا فتوا داده بود که ساخت چنین بمبی حرام است.

ولایتی که در گذشته وزیر خارجه رژیم بوده و اکنون چند سال است به عنوان مشاور امور بین المللی خدمت می کند، گفت:   هر نوع کاربردی از سلاح هسته‌ای برای ما مباح است

علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر ایران در مصاحبه‌ای با پایگاه اطلاع رسانی  ( KHAMENEI.IR) با تکرار موضع رهبر حکومت اسلامی ایران مبنی بر این که رفع تحریم‌ها شرط بازگشت آمریکا به برجام است، گفت: « با تعهدی که در برجام کردیم، مدت کوتاهی فعالیت‌هایمان محدود خواهد بود، ولی از سال ۲۰۲۵ به بعد این محدودیت‌ها برداشته می‌شود و ما با تعهدی که داریم به‌‌لحاظ شرعی و بین‌المللی که خامنه ای گفتند، سلاح هسته‌ای حرام است، منهای آن هر نوع کاربردی از سلاح هسته‌ای برای ما مباح است و لازم است و ان‌شاءالله انجام خواهیم داد».

پیشتر نیز علی خامنه ای اعلام کرده بود که  لغو تحریم‌ها بر بازگشت آمریکا به برجام از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همچنین مجلس حکومت ایران نیز با تصویب قانونی تحت عنوان “اقدام راهبردی” دولت را به افزایش سطح غنی سازی موظف کرد و در همین راستا ایران از ۱۵ دی (۴ ژانویه) فرایند افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد را در مجتمع فردو آغاز کرد.

اما اقدامات ایران فقط به افزایش سطح غنی سازی خلاصه نشد.

در این راستا ، عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس سه روز پیش گفته بود : «سازمان انرژی اتمی در راستای ماده ۵ قانون “«اقدام راهبردی” بر اساس زمانبندی در حال طراحی یک راکتور مشابه با راکتور آب سنگین اراک است که به زودی به کمیسیون ارائه خواهد شد».

گفتنی است که اقدامات اخیر ایران که در  آستانه جابجایی قدرت در آمریکا انجام می گیرد واکنش های زیادی را به همراه داشت. ایالات متحده افزایش سطح غنی سازی ایران را “اخاذی هسته‌ای” اعلام کرد و روسیه و ژاپن نیز آن را اقدامی نگران کننده و نقض آشکار توافق هسته‌ای دانستند.

همچنین  رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز گذشته گفته بود که ایران با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت غنی‌سازی ۲۰ درصدی است. وی پیش‌بینی کرد ماهانه حدود ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو در حال تولید است.

در همین زمینه  اتحادیه اروپا نیز  درخواست از ایران برای متوقف کردن تنش ها و عدم ادامه نقض توافق هسته ای، افزایش غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد از سوی ایران را بسیار خطرناک و نگران کننده توصیف کرده بود.

بسیاری از ناظران بر این باور هستند که روند افزایش تنش ها از سوی ایران در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید تلاشی فراتر از مذاکره برای لغو تحریم ها بوده و رژیم ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است. سخنان علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر ایران در رابطه با کاربرد سلاح هسته ای نشانه ای از وجود چنین چشم اندازی در برنامه هستهای ایران دارد.

این در حالی که حکومت ایران  ادعا کرده بود  که خامنه ای گفته است که سلاح هسته ای حرام است و نباید به عنوان سلاح کشتار جمعی برای از بین بردن مردم بکار رود.