ولایتی : «گزارش ها درباره گفتگوهای محرمانه ایران و ایالات متحده، همگی نادرست است»

علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه ای  در امور بین الملل در واکنش به گزارش هایی دایر بر این که رشته تماس ها و مذاکرات محرمانه ای بین ایران و ایالات متحده د رجریان است گفت که “این زمزمه ها” درست نیست و همه شایعات انتشار یافته بی اساس است.

ولایتی در مقام مشاور ارشد خامنه ای در امور بین المللی، در گفت و گو با  تلویزیون راشا الیوم، گفت: هرگونه مذاکره با آمریکا پیش از لغو تحریم‌ها کاملا مردود است و  هیچ تصمیمی درباره چنین مذاکراتی وجود ندارد، تصمیم قاطع ایران عدم هرگونه دیداری بین مسئولان ایرانی و آمریکایی است.

ولایتی تاکید کرد: آمریکایی‌ها از زمانی که به صورت یکجانبه از برجام خارج شدند، عملا توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ با ایران را نقض کردند.

ولایتی در پاسخ به پرسشی در باره اتهامات مربوط به فعالیت هسته ای ایران در یک سایت محرمانه در منطقه تورقوزآباد تهران  گفت: به آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه می کنیم که تحت تاثیر ادعاهای آمریکایی- صهیونیستی قرار نگیرد. این اتهام ابتدا از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی عنوان شد.این اتهامات هیچ ارزشی ندارد و ما به آن ها عادت کردیم. این ادعا های عاری از هرگونه صحت می باشد.

مشاور علی خامنه ای در امور بین الملل گفت: تحریم های آمریکا چیز تازه ای نیست ما ۴۰ سال است که تحت تحریم های آمریکا قرار داریم که گاهی با کاهش همراه بوده و گاهی نیز تشدید شده است.

وی درباره مکانیزم مبادلات مالی موسوم به اینستکس با اروپا نیز گفت: اروپا تاکنون چیزی جز یک سری وعده های روی کاغذ ارایه نکرده است و ما چیزی جز حرف از آنان ندیده ایم. هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و فقط حرف زده اند و وقت کشی کرده اند.

ولایتی گفت:  اروپایی ها یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس در مسئله هسته ای تابع سیاست های آمریکا هستند و از سیاست‌های دیکته شده آمریکا تبعیت می کنند. آنها در تصمیم گیری هایشان هیچ استقلالی از خود نشان نداده اند.

ولایتی در ارتباط با نقض تعهدات برجام افزود:  اگر آنها به برجام عمل نکنند ما نیز دلیلی ندارد که به برجام متعهد بمانیم.

و ی همچنین در ارتباط با  تحولات لبنان نیز گفت: مردم لبنان مردمی با تدبیر، آگاه و فهیم هستند و توانستند خیلی زود راه حل برای مشکلات پیدا و در مقابل، تحریکاتی را که از سوی دشمنان صورت گرفت، خنثی کنند.

یک دیدگاه

  1. اشکالش این استچون ترک است ۶۰ سال است که ضد ایرانی است . و فقط حافظ منافع روسیخ و نماینده اش سید علی خامنه ای استاد شده در مدرسه پاتریس لوموببا است

Comments are closed.