ولید جنبلاط نسبت به دخالت‌های ایران در لبنان و نقش مخرب حزب‌الله در این کشور هشدار داد

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست مترقی لبنان، در گفتگو با شبکۀ “ام.تی.وی”  دخالت‌های ایران در امور کشور خود را که از طریق حزب‌الله صورت می گیرد، را بشدت محکوم کرد و گفت «لبنان به یکی از استان‌های ایران تبدیل شده است».

رادیو فرانسه، گزارش داد: ولید جنبلاط، رهبر سیاسی جامعۀ دروزهای لبنان و رئیس حزب سوسیالیست مترقی این کشور، جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی کشور خود متهم کرد و گفت تهران به حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان احترام نمی‌گذارد. او که سخن می‌گفت، در این زمینه به اظهارات هفتۀ گذشتۀ سردار پاسدار علی حاجی زاده اشاره داشت که گفته بود «همۀ توان موشکی غزه و لبنان تحت حمایت ایران است و غزه و لبنان جبهۀ نبرد ایران در مقابل اسرائیل است».

مروان حماده، سیاستمدار سرشناس، وزیر و نمایندۀ پیشین مجلس از حزب سوسیالیست مترقی نیز که از مقام خود کناره گیری کرده است، در همین زمینه رئیس جمهوری میشل عون را مورد انتقاد قرار داد و گفت «لبنان بهای انقیاد رئیس جمهوری از حزب‌الله را می‌پردازد».

میشل عون، پیشتر در واکنش به اظهارات علی حاجی‌زاده گفته بود که «مردم لبنان دفاع از استقلال و حاکمیت ملی خود» را به کسی واگذار نمی‌کند. با این حال، بسیاری از رهبران سیاسی لبنان و از جمله عماد واکیم، نمایندۀ پیشین مجلس، سامی الجمیل از حزب کتائب و یا سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنان، سخنان میشل عون را کافی ندانسته و از وی خواستند که اگر در این زمینه صادق است به صدور بیانیه اکتفا نکند.

هر چند این نخستین بار نیست که ولید جنبلاط، نقش حکومت  ایران در لبنان را مورد انتقاد قرار می‌دهد، اما برخی تحلیل گران آشنا با حیات سیاسی این کشور با اشاره به از میان رفتن بحران میان قطر و همسایگان آن در منطقه بویژه عربستان سعودی و مصر، بر این باورند که اینک هدف ولید جنبلاط و دیگر سیاستمداران مخالف حزب‌الله، جلب توجۀ کشورهای عرب به موقعیت لبنان و فراخواندن آنان به ترک سیاست خالی گذاشتن میدان برای جولان جمهوری اسلامی ایران در این کشور و نیز گشایش این کشور به آنهاست.

مروان حماده در گفتگو با روزنامۀ لوریان لو ژور با انتقاد آشکار از حکومت لبنان تاکید می‌کند که معیار تعیین سیاست خارجی این کشور در قبال همسایگان عرب، درجۀ نزدیکی و یا دوری آنان با ایران و سیاست منطقه‌ای این کشور بوده است».

به نوشتۀ این روزنامه، ولید جنبلاط آگاه است که لبنان برای خروج از بحران و بازسازی خود نیازمند کلیۀ طرفین عرب و بین‌المللی خویش است و سخنان او در بارۀ ایران، هشدار به سعد حریری و دولت آینده اوست که با پذیرش زیاده خواهی‌های حزب‌الله و گشودن درهای کشور به جمهوری اسلامی ایران، کشورهای دیگری را که لبنان نیازمند آنهاست از خود دور نکند.

ولید جنبلاط با توجه به نزدیکی بیش از حد میشل عون به حزب‌الله و همراهی او برای تحمیل خواست‌های این حزب، در گذشته به سعد حریری توصیه کرده بود از پذیرش نخست وزیری خودداری کند. زیرا در اینصورت سعد حریری خود ابزارِ اجرای تصمیماتی خواهد شد که حزب‌الله برای کشور می‌گیرد و در چنین صورتی آنرا «همچنان در حوزۀ نفوذ ایران» نگاه خواهد داشت.

مروان حماده با اشاره به همین واقعیت و تلویحاً خودداری حزب سوسیالیست از مشارکت در ترکیب دولت آینده، تاکید می کند که دلیلی برای افتادن در این تله وجود ندارد و با اشاره به نیروهای سیاسی متحد حزب‌الله می‌گوید که «آنان خود مسئولیت این فاجعه را بر عهده بگیرند».

او تاکید می‌کند که «این روش در گذشته آزمایش شده و ناکارآمدی خود را نشان داده است. ما قادر به همزیستی با آنان در یک دولت نیستیم».

مروان حماده گفته است  که با توجه به “سازش” رئیس جمهوری با حزب‌الله، نمی‌توان در دورۀ میشل عون در انتظار تشکیل یک دولت بود.