ولیعهد عربستان: خامنه ای مانند هیتلر است و اگر بمب اتم بسازد ما هم می‌سازیم

ولیعهد عربستان سعودی که قرار است به زودی به واشنگتن برود و دیدار مهمی با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید داشته باشد، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که رئیس جمهوری ایالات متحده، دوست خیلی خوبی در خاورمیانه دارد، ولی نام این دوست، بنیامین نتانیاهو نیست.

منظور امیرمحمد بن سلمان از این سخنان آن بود که دوست واقعی ایالات متحده در خاورمیانه، برخلاف آن گونه که ارزیابی می شود، نخست وزیر اسرائیل نیست، بلکه شخص وی می باشد.

از هنگام به روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن، روابط بسیار دوستانه ای بین پرزیدنت ترامپ و ولیعهد عربستان برقرار شده است.

با آن که ملک سلمان به طور ظاهری مسوولیت امور عربستان را به عهده دارد، فرزند او محمد، سرپرستی اکثر امور کشور را در دست دارد و قدرتمندترین چهره سیاسی در حکومت عربستان محسوب می شود.

مصاحبه ای که شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا با امیر محمد بن سلمان پخش کرد، بازتاب گسترده ای در محافل سیاسی جهان داشت.

ولیعهد عربستان در این مصاحبه به صراحت گفت که اگر جلوی اتمی شدن حکومت ایران گرفته نشود، عربستان سعودی نیز به نیروی هسته ای روی خواهد آورد.

نخست وزیر اسرائیل بارها هشدار داده است که اگر حکومت ایران بمب هسته ای بسازد، یک مسابقه تسلیحاتی بسیار خطرناک در خاورمیانه به راه خواهد افتاد و عرستان سعودی که دارای امکانات مالی بسیار کلانی می باشد، نخستین کشوری خواهد بود که ممکن است چنین راهی را در پیش گیرد.

عربستان در این هفته اعلام کرد که قصد دارد در ظرف بیست سال آینده، شانزده نیروگاه اتمی برپا کند. این برنامه می تواند پوششی برای برپائی تاسیسات غنی سازی اورانیوم باشد. حکومت ایران نیز ادعا می کند که برنامه غنی سازی اورانیوم برای تامین سوخت نیروگاه های اتمی است که قصد دارد در آینده بنا کند.

امیر محمد بن سلمان، در مصاحبه با تلویزیون سی بی اس، علی خامنه ای را با هیتلر مقایسه کرد و گفت که در سال های پیش از جنگ جهانی دوم نیز نسبت به تهدیدهای هیتلر و سخنان او بی اعتنایی شد – و اکنون حکومت ایران است که منطقه و جهان را به آشوب تهدید می کند و باید تا دیر نشده، جلو آن را گرفت.